14 yaşında 300 sefer ameliyat oldu, hayata sarıldı

Bursa’nın İnegöl ilçesinde yaşayan Ayşen-Halit Karakaş çiftinin birinci çocukları Kayra, 2011’de, 3 yaşındayken sıvı paklık gereci içti. Yemek borusu, midesi ve kalın bağırsağı ziyan gören Kayra’yı, ailesi hastaneye kaldırdı. Tabiplerin ‘yaşamaz’ dediği Kayra’nın tedavisine, Sıhhat Bakanlığı onayıyla Türkiye’de tedavi edilemeyeceği gerekçesiyle ABD’de devam edildi.

Cincinnati Çocuk Hastanesi’nden sonra Kayra’nın tedavisi, Boston Çocuk Hastanesi’nde de sürdü. 2019 yılında, ayağından alınan kesimle yapılan gırtlağı, yeni yapılan yemek borusuna bağlandı ve ameliyattan 2 hafta sonra Kayra birinci kez biberonla su içti. 2020’ye kadar Türkiye’de ve Amerika Birleşik Devletleri’nde tedavi olup 300’den fazla ameliyat geçiren Kayra, 11 yılın akabinde sıhhatine kavuştu.

‘UMUDUMU HİÇ YİTİRMEDİM’

Kayra’nın annesi Ayşen Karakaş, oğlunu yaşatmak için verdiği çabayı, ‘Bir annenin umut zaferi’ olarak kıymetlendirdi. Güç günler yaşadıklarını belirten Karakaş, “O kadar çaresiz bir durum ki, Türkiye’de gitmediğimiz hastane kalmadı. Paranızın olduğu durumlarda bile birtakım kapılar açılmadı. Zira yapılabilecek hiçbir şey yok. Bütün hekimlerin söylediği şey, ‘Oğlunuz ölecek, kaybedeceksiniz’ Buna karşın hiçbir vakit bir anne olarak umudumu kaybetmedim ve biz bu imtihanı kazandık gerçekten” dedi.

‘KIŞIN HASTANEYE GİRER, YAZIN ÇIKARDIK’

Karataş, inancını kaybetmediğini belirterek, şöyle konuştu:

“En son kelamı söyleyen hekimlerdir. Onlara karşın ben oğlumun öleceğine inanmadım. Bir anne olarak konduramadım. O denli devirler yaşadık ki oğlumla birlikte, yani 11 sene lisana kolay. Hiç abartmadan söylüyorum; kışın hastaneye girerdik yazın çıkardık, yazın girerdik kışın çıkardık. Oğlum 300’den fazla ameliyat geçirdi. Artık sayısını bile hatırlamıyorum. Bazen haftada 1, bazen ayda 1 ancak daima ameliyatlar geçirmesine karşın hiçbir vakit oğlum ve ben, hayata olan umudumuzu kaybetmedik. Ben onun her vakit âlâ olacağına inandım. Kayra’nın savaşı hoş sonuçlar verdi. Çok şükür ki artık 2020 yılından beri biz bir aile olduk. Bunun öncesinde 10 senem oğlumla hastanede geçti. Olay olduğunda kızıma yeni doğum yapmıştım. 2 yıldan beri birinci sefer birlikte yaşıyoruz”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.