14 yıl evvel işlenen cinayette 25’er yıl mahpus cezası

Adana 8. Ağır Ceza Mahkemesince görülen duruşmaya, tutuklu sanıklar İ.E, H.D. ve M.G. ile avukatları katıldı.

Esas hakkındaki mütalaasını açıklayan cumhuriyet savcısı merkez Seyhan ilçesinde 39 yaşındaki Pakize A’nın 25 Mayıs 2008’de kaybolduktan 6 gün sonra Sarıçam ilçesindeki ormanlık alanda başından ve göğsünden av tüfeğiyle vurularak öldürülmüş olarak bulunmasının akabinde yakalanan ve kanıt yetersizliğinden özgür bırakılan kuşkulu İ.E’nin verdiği sözde tutarsızlık tespit edildiğini belirtti.

Savcı soruşturmanın genişletilmesi sonucunda, HTS kayıtlarının tahlili, teknik ve fiziki takiple elde edilen yeni bulguların akabinde zanlı İ.E. ve olayla kontağı olduğu öne sürülen arkadaşları H.D. ve M.G’nin gözaltına alındığını, emniyetteki sözlerinde cinayeti işlediklerini itiraf eden sanıkların fikir ve aksiyon birliği içerisinde maktulü öldürüp yol kenarına attıkları dikkate alınarak, İ.E, H.D. ve M.G’nin “kasten öldürme” hatasından cezalandırılması ve tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesi istikametinde görüş sundu.

Savunması alınan sanıklar da olay nedeniyle pişman olduklarını belirterek tahliye ve beraatlarini talep etti.

Mahkeme heyeti de “kasten öldürme” hatasından 25’er yıl mahpusa çarptırdığı sanıklar İ.E, H.D. ve M.G’nin tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.

NE OLMUŞTU?

Adana’da Pakize A’nın 25 Mayıs 2008’de kaybolduktan 6 gün sonra Sarıçam ilçesindeki ormanlık alanda başından ve göğsünden av tüfeğiyle vurularak öldürülmüş olarak bulunmasıyla ilgili Vilayet Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi Cinayet Ofis Amirliği takımları, faili meçhul olayları çözmek için özel grup oluşturmuştu.

zel grup, teknik ve fiziki takiple elde ettiği yeni kanıtların akabinde İ.E. (52) ve olayla irtibatı olduğu öne sürülen arkadaşları H.D. (43) ve M.G’yi (42) gözaltına almıştı. 13 Temmuz 2021’de adliyeye sevk edilen 3 zanlı çıkarıldıkları nöbetçi sulh ceza hakimliğince tutuklanmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.