AB, İsrail ve Mısır’dan Avrupa’ya doğalgaz ihracatının artması için muahede

İsrail Güç Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, AB ile imzalanan çerçeve mutabakatın “önemli” ölçüde İsrail doğalgazının Avrupa’ya ihraç edilmesine imkan sağlayacak birinci muahede olacağı tabir edildi.

Avrupa, Ukrayna’yı işgal etmesi nedeniyle Rusya’ya uyguladığı yaptırımların akabinde güç ithal etmek üzere öbür kaynaklar aramaya devam ederken, İsrail ve Mısır kıtaya ihraç edilen doğalgazın artırılması üzerine mutabakat sağladı.

İsrail Güç Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Avrupa Birliği (AB) ile imzalanan çerçeve mutabakatın “önemli” ölçüde İsrail doğalgazının Avrupa’ya ihraç edilmesine imkan sağlayacak birinci mutabakat olacağı tabir edildi.

Açıklamada, mutabakat kapsamında AB’nin Avrupalı şirketleri İsrail ve Mısır’ın doğalgaz keşifleri için açtığı ihalelere de katılmaya teşvik edeceği belirtildi.

BELİRGİN ARTIŞ İÇİN BİRKAÇ YIL GEÇMESİ GEREKECEK

Halihazırda İsrail’den boru sınırı aracılığıyla Mısır’ın Akdeniz kıyısında bulunan sıvılaştırma tesislerine transfer edilen bir ölçü doğalgaz, bu tesislerden de sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) olarak tekrar ihraç ediliyor.

Yetkililer, Mısır’dan Avrupa’ya LNG sevkiyatlarının muahede kapsamında artmasını beklediklerini lakin ihracatın besbelli oranda artması için muhtemelen birkaç yıl geçmesi gerekeceğini söylüyorlar.

Aynı vakitte doğalgaz üreticisi olan Mısır’ın doğalgaz ihracatı yurt içindeki talebin artmasıyla sınırlanmıştı.

2030’A KADAR KİLİT ROL OYNAYACAK

İsrail Güç Bakanı Karine Elharrar muahedenin imzalanmasının akabinde Kahire’de yaptığı açıklamalarda “Bugün İsrail ve Mısır olarak doğalgazımızı Avrupa ile paylaşma ve güç krizinin tahliline katkı sağlama taahhüdünde bulunuyoruz” dedi.

Anlaşmada doğalgazın Avrupa güç piyasalarında 2030’a kadar kilit bir rol taşıyacağı sözü yer aldı.

Öte yandan, Avrupa’nın 2050’ye kadar emisyon salınımını sıfıra düşürme amacı doğrultusunda kıtada doğalgaz kullanımının azalması da bekleniyor. (REUTERS)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.