ABD’den Almanya’ya F-35 satışına onay! Zamanlaması dikkat çekti

ABD Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansından yapılan yazılı açıklamada, “Dışişleri Bakanlığı, Almanya’ya iddiası kıymeti 8,4 milyar dolar olan F-35 uçağı, ilgili ekipmanı ve mühimmatının satışının onaylanmasına karar verdi.” tabiri kullanıldı.

Satış onayına ait Kongreye tebligat gönderildiği belirtilen açıklamada, satış paketinde konvansiyonel iniş kalkış yapabilen 35 adet F-35A uçağı, 37 adet yedek motor, farklı kalibre ve kabiliyete sahip çok sayıda savaş uçağı mühimmatı ve öteki takviye ekipmanının yer aldığı kaydedildi.

ONAY VAKTİ DİKKAT ÇEKTİ

Satış onayının, Almanya’nın Ukrayna’ya gelişmiş füze savunma sistemleri vermeyi kabul etmesinden sonra gelmesi dikkat çekti.

Dışişleri Bakanlığının silah satış onayları yalnızca, ABD idaresi açısından satışın bir mahzuru olmadığı manasına geliyor.

ABD Kongresinin, NATO üyeleri için 15, öbür ülkeler için 30 iş günü içinde Bakanlığın kararına itiraz etmemesi durumunda idare, satışın yapılmasına onay verilen satış paketinin içeriği için görüşmelere başlıyor.

Bu görüşmelerin sonunda ABD, ilgili ülkeye bir teklif mektubu sunuyor. Teklife olumlu karşılık aldığı takdirde de tedarik süreci gerçekleşiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.