AB’den Putin’i kızdıracak yeni karar! Onay çıktı

Rusya-Ukrayna savaşı sürerken ABD ve Avrupa Birliği’nden (AB) Putin’i kızdıracak yeni bir karar daha alındı.

AB, Ukrayna’ya yönelik yardımlarını sürdürüyor. AB Kurulu Lideri Ursula von der Leyen toplumsal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, AB’nin Ukrayna’ya 1 milyar euroluk makro-finansal yardım paketine onay verdiğini bildirerek, yardımın Ukrayna’ya bu ay içinde ulaşacağını aktardı.

“UKRAYNA’NIN YANINDAYIZ”

Von der Leyen, kelam konusu yardımın Ukrayna’yı güçlendireceğini tabir ederek, “Ukrayna’nın yanındayız. Artık ve gelecekte” dedi.

Söz konusu yardım, AB Komitenin geçtiğimiz mayısta Ukrayna’ya için önerdiği yaklaşık 9 milyar euroluk makro-finansal yardım paketinin birinci kısmını oluştururken, AB’nin Rusya’nın ataklarının başlamasından bu yana Ukrayna’ya yaptığı yardım ölçüsü 2 milyar euroyu aşmış olacak.

BİR YARDIM PAKETİ DE ABD’DEN 

ABD’de Ukrayna’ya yönelik yeni yardım paketini duyurdu. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen yaptığı açıklamada, Ukrayna’da “temel hizmetlerin” finanse edilmesi için 1,7 milyar dolarlık ek ekonomik yardım yapılacağını duyurarak, “Ukrayna’ya yapılan bu son ekonomik yardım, Lider Biden’ın Ukrayna demokrasisini Rusya’nın sebepsiz ve haksız savaşına karşı savunduğu için Ukrayna hükümetini destekleme taahhüdünün bir parçasıdır” dedi.

Yellen, “Bu yardım, Ukrayna’nın demokratik hükümetinin Ukrayna halkı için temel hizmetleri sağlamasına yardımcı olacak” sözlerini kullandı.

YARDIM SIHHAT ÇALIŞANLARI MAAŞLARI ÜZERE KRİTİK ÖDEMELERE HARCANACAK

ABD Memleketler arası Kalkınma Ajansı (USAID) tarafından yapılan yazılı açıklamada ise, “ABD Hazine Bakanlığı ile koordineli olarak ABD Memleketler arası Kalkınma Ajansı (USAID) aracılığıyla, Lider Biden’ın Lider Zelenskiy’e Ukrayna’ya direkt bütçe sağlama taahhüdünün bir kesimi olarak Ukrayna hükümetine ek 1,7 milyar dolar yardım sağladı. Bu yardım, Kongre’nin iki taraflı cömert takviyesiyle mümkün oldu” denildi.

ABD tarafından Dünya Bankası aracılığıyla sağlanan ek kaynakların Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in acımasız savaşının Ukrayna’da neden olduğu akut bütçe açığını hafifleteceğine dikkat çekilen açıklamada, kelam konusu yardımın sıhhat çalışanı maaşlarının ödenmesi üzere Ukrayna’daki kritik operasyonlara harcanacağı söz edildi.

“BUGÜNE KADAR UKRAYNA HÜKÜMETİNE 4 MİLYAR DOLARLIK DİREKT BÜTÇE TAKVİYESİ SAĞLANDI”

Açıklamada ayrıyeten, “USAID bugüne kadar Ukrayna hükümetine 4 milyar dolarlık direkt bütçe dayanağı sağladı. Bu kaynaklar, Ukrayna hükümetinin hastanelere, okullara ve öteki kritik altyapılara gaz ve elektrik akışını sağlamasına, vatandaşlara insani yardım ulaştırmasına ve memur maaşlarının ödenmesi üzere temel fonksiyonları yerine getirmesine yardımcı oldu” denildi.

UKRAYNA, HER AY 5 MİLYAR DOLAR BÜTÇE AÇIĞI VERİYOR

Söz konusu yardım, Biden tarafından geçtiğimiz mayıs ayında imzalanan Ukrayna’ya yönelik 7,5 milyar dolarlık yardım paketinin bir kesimini oluşturuyor. Ukrayna, Rusya’nın taarruzları nedeniyle şu anda her ay yaklaşık 5 milyar dolar bütçe açığı veriyor.

Öte yandan ABD, Rusya’nın akınlarının başlamasından bu yana Ukrayna’ya 6 milyar dolardan fazla askeri teçhizat yardımı sağladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.