Almanya Gaz Planı’nı “uyarı” düzeyine çekti

Almanya İktisat ve İklimi Muhafaza Bakanı Robert Habeck, bir “gaz krizinin” ortasında olduklarını belirterek, ülkesinin 3 etaplı Gaz Acil Durum Planı’nın 2’nci evresi olan “uyarı” düzeyinin etkinleştirildiğini bildirdi.

Habeck, Berlin’de düzenlediği basın toplantısında, Alman hükümetinin gaz arzında yaşanabilecek ek kesintilere hazırlanmaya devam ettiğini söyledi.

Doğal gazda arz güvenliği için “uyarı” düzeyinin etkinleştirildiğini aktaran Habeck, bunun Rus gazının büsbütün kesilmesine karşı daha fazla önlem maksatlı olduğunu tabir etti.

“KRİZİN ORTASINDAYIZ”

Habeck, gazın şu an piyasadan temin edilip depolanabilir olmasına karşın durumun “ciddi” olduğunu vurgulayarak, “Şimdi hissetmesek bile bir gaz krizinin ortasındayız” dedi.

Söz konusu ikazın, Gaz Acil Durum Planı’nın 2’nci düzeyi olduğuna dikkati çeken Habeck, “Fiyatlar aslında yüksek ve daha fazla artış için hazırlanmamız gerekiyor” sözünü kullandı.

Hükümetin “uyarı” düzeyini bugün etkinleştirmesinde, 14 Haziran’dan bu yana Rusya’dan gaz arzının kesilmesi ve gaz piyasasındaki yüksek fiyat düzeyinin devam etmesi tesirli oldu.

YÜKSEK FİYATLAR KAPIDA

Alman kanunlarına nazaran “uyarı” düzeyinin, uzun vadeli gaz arz kesintisi riskinin yüksek olması durumunda devreye alınması öngörülüyor. İhtar düzeyi teorik olarak güç şirketlerinin endüstriye ve hane halkına yüksek fiyatlar vermesini, bu sayede talebin düşmesini hedefliyor.

Ancak bu düzey, gaz piyasasının piyasa dışı tedbirler almak zorunda kalmadan, operasyonlarına devam edebilmesini amaçlıyor. Alman hükümetinin, Güç Güvenliği Maddesi’nde bu ihtar kapsamında mümkün olmasına karşın kamu güç şirketlerinin artan güç maliyetlerinin faturalara yansıtılmasına müsaade vermemesi ise dikkati çekti.

3 KADEMELİ PLANDA 2’NCİ BASAMAĞA GEÇİLDİ

Almanya’nın Gaz Acil Durum Planı, erken ihtar, ikaz ve acil durum olmak üzere üç düzeyden oluşuyor ve kademelere nazaran piyasada alınacak önlemleri içeriyor.

Almanya, 30 Mart’ta, Rusya’dan gelen doğal gazın kesintiye uğrama ihtimaline karşı Gaz Acil Durum Planı’nda erken ikaz düzeyini etkinleştirmişti.

Bir sonraki düzeyin aktifleştirilmesi ise doğal gaz dağıtımında devlet denetimini öngörüyor.

Alman hükümetinin bugün aldığı gazda “uyarı” kararının, bilhassa Moskova ile Soğuk Savaş’a kadar uzanan güçlü enerji bağları geliştiren Avrupa’nın en büyük iktisadı için güç günlere işaret edeceği bedellendiriliyor.

ALMANYA “EKONOMİK SALDIRI” OLARAK GÖRÜYOR

Gazprom, 15 Haziran’da Alman Siemens şirketine bakım için gönderilen birtakım teknik ekipmanların şimdi dönmediğine işaret ederek Kuzey Akım boru çizgisi üzerinden gaz sevkiyatının düşeceği ihtarında bulunmuştu.

Gazprom, Kuzey Akım boru sınırına gaz tedarikinin, 16 Haziran prestijiyle günlük 67 milyon metreküpe kadar sağlanabileceğini bildirmişti.

RUSYA GAZDA KESİNTİ YAPMIŞTI

Söz konusu hatta gaz tedarikinin azalması sonucunda Hollanda, Almanya ve Avusturya, gaz depolama tesislerini doldurma amacıyla gaz tüketimini azaltmak için kömür santrallerinin yine devreye alınacağını açıklamıştı.

Robert Habeck, 21 Haziran’da Rusya’nın teknik meseleler gerekçesiyle Kuzey Akım boru çizgisi üzerinden Avrupa’ya doğal gaz sevkiyatında kesinti yapmasını “ekonomik saldırı” olarak değerlendirmişti.

HEDEF YÜZDE 90

Öte yandan, Almanya’daki doğal gaz depolama tesislerinde doluluk oranı şu anda yüzde 58 düzeyinde bulunurken, Alman hükümeti Kasım 2022 sonuna kadar bu oranı yüzde 90’a ulaştırmayı hedefliyor.

Ancak, Almanya İktisat ve İklimi Muhafaza Bakanlığı, Kuzey Akım 1 boru sınırı üzerinden Rus gaz arzı yüzde 40 üzere düşük bir düzeyde kalırsa, ek tedbirler olmadan aralık ayına kadar yüzde 90’lık depolama düzeyine ulaşmanın mümkün olmayabileceği ihtarında bulundu.


Rusya-Ukrayna Savaşı sonrası gelen yaptırımlar bütün istikrarları değiştirdi

ALMANYA, RUSYA’DAN GAZ ARZININ ÇABUCAK DURDURULMASINA KARŞI ÇIKIYOR

Almanya’nın endüstride üretime devam edebilmek ve konutları ısıtmak için Rus petrol ve doğal gazına öbür Avrupa ülkelerine oranla daha fazla bağımlı pozisyonda bulunuyor. Almanya, Ukrayna’daki savaş öncesi gereksinimi olan doğal gazın yüzde 55’ini Rusya’dan karşılıyordu. Savaş sonrası bu oran yüzde 35’e kadar geriledi.

Rusya’ya güç bağımlılığını azaltmak için ağır çalışmalar yürüten Alman hükümeti, Rus gazından büsbütün bağımsız olmak için vakit gerektiğini belirtiyor. Hükümet, Batılı ülkelerin Moskova’ya karşı yaptırımlarını desteklemesine rağmen Rusya’dan gaz arzının çabucak durdurulmasına karşı çıkıyor.

Berlin, Rus güç kaynaklarına bağımlılığı nedeniyle geçmişte Washington idaresi tarafından ağır tenkitlere maruz kalmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.