Almanya’da gözler kalifiyeli eleman için Türkiye’de: ‘Ankara’nın atılım yapması gerekiyor’

Almanya’da uzmanlık gerektiren birçok kesimde emekçi açığı giderek artıyor. Çabucak her kesimde açık bulunurken Avrupa Birliği içinde de bu sayı kapanamıyor ve sayı 2 milyona dayandı.

AB üyesi ülke vatandaşlarının istedikleri fiyatların çok olması ve ayrıyeten ayrıca açığı kapatacak sayıda çalışan olmaması sebebiyle Almanya’da gözler Türkiye’ye döndü.

Sözcü gazetesinde Ali Gülen’in haberine nazaran; Ankara’nın bu mevzuda atılım yaparak “Türk vatandaşlarını çalışan olarak“ gönderebilmek için, yeni mutabakatlar yapması gerekiyor. Ancak son periyotta Türkiye’den çok sayıda Suriyeli ve Afgan Almanya’ya gitmeye başladı. Almanya’ya ulaşan Suriyeli ve Afganlar da Almanya’da çabucak çalışmaya başlıyor.

İŞTE ALMANYA’NIN BEĞENİLEN MESLEKLERİ

İnşaat bölümü ve türk şirketleri: Birçok Türk firması Almanya’da inşaat ve emlak kesimine girdi. Bunlar emlak alıyor, imar müsaadesine nazaran lüks konutlar ya da villalar yapıyor. Kimi eski meskenleri alıp tamir ediyor ve daire daire satıyor.

Demirci, kaynakçı, su teknisyeni, elektrikçi, kaloriferci üzere binlerce çalışana kolay vize veriliyor. Türk inşaat çalışanları, bu alandaki uzmanları çarçabuk getirebiliyor. A 2 seviyesinde Almanca vizede kolaylık sağlıyor.

Bilişim dalı: Bilgisayar programcıları, yazılımcılar, İngilizce- Almanca bilen bilgisayarcılar çok aranıyor. Bu kesimde fiyatlar hayli dolgun ve en azı 4000 Euro brütten başlıyor. Mavi Kart’la kısa müddetliğine gelmek mümkün. İşiniz devam eder ve üç yılı aşkın mühlet birebir yerde çalışırsanız, Almanya’da daima oturum müsaadesi alıyorsunuz.

Sağlık bölümü: Hekim, hemşire ve sıhhat işçisine her vakit muhtaçlık duyuluyor. Tekrar en az A 2 ve tercihen B 2 seviyesinde Almanca gerekiyor.

Özellikle tabiplerin ileri seviyede Almanca bilmesi kaide. Bunlar, Almanya’dan iş garantisi ya da hastaneden davet alınca, basitçe vize çıkartabiliyor.

Ulaşım ve havacılık: Havaalanlarında yer çalışanı problemi yaşanıyor. Alman Hava Nakliyeciliği İktisadı Birliği (BDL), Türkiye’den 2 bin yer çalışanı alınabilmesi için yasanın esnetilmesini istedi.

Federal Çalışma Bakanlığı’na teklif sunulurken, yeniden A 2 seviyesinde Almanca bilgisi gerekiyor.

Yer çalışanının Hava Yolu Birliği IATA’nın şartlarını taşıyan sertifika sahibi olması ve sicilinin pak olması gerekiyor. Yalnızca Frankfurt’taki açığın 1200 kişi olduğu açıklandı… Tıpkı formda deneyimli pilotlar da Almanya’da çarçabuk iş bulabiliyor.

Medya, hukuk, mühendislik, eğitim: Bu alanlarda, Almanya’daki işyerlerinden ya da ofislerden, iş garantisi alanlar, kâfi seviyede Almanca bilmeleri halinde gelebilecek.

Dil bilen öğretmenler de kısa müddette istihdama alınıyor. Evvel stajyer öğretmen oluyorlar, iki yıl içinde de tam takımlı öğretmenliğe geçiyorlar. Bunda diploma ve mesleksel yeterliliğin kanıtlanması kural.

Yatırım ve şirketler: Almanya’ya 500 bin Euro’nun üzerinde yatırım yapacağını kanıtlayanlar, şirket kuranlar, bunların yöneticileri rahat vize alıp gelebiliyor. Buradaki tek kıymetli kıstas, Almanya’ya yük olmamak ve yarar sağlayabileceğini göstermek. Yatırımcılara her vakit kapılar açık.

Altın -gümüş işlemecileri: Bunlar dışındaki birçok kesimde uzman olanlar da, örneğin altın-gümüş işlemeciliği üzere ya da aranan el sanatlarında uzman olanlar, “uzmanlıklarını kanıtlarlarsa”, davet edilmeleri kuralıyla vize alabilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.