Amazon’da neler oluyor?

Amazon’da neler oluyor?

E-ticaret devi olarak görülen Amazon CEO’su Jeff Bezos istifa ederek herkesi büyük şaşkınlığa uğrattı. Kimse neden böyle bir değişiklik yapıldığını bilmiyor. Sadece ortada dolaşan bazı dedikodular var.

Amazon 1994 yılında daha yeni yeni kurulurken sadece kitap satışı yapılıyordu. Şimdi ise aklınıza gelebilecek her ürünün satışı gerçekleşiyor. Hatta bu tür alış ve satışlar doğrultusunda şirket değerini kat kat büyütmeyi başardı. Şu anda Bezos dünyanın en zengin insanı olarak gösteriliyor.

Bazı şirketlerde CEO genellikle belirli bir yıldan sonra değişebiliyor. Böyle durumların uzaması halinde her ne olursa olsun şirket hisselerinde bazı düşüşler meydana geliyor. Kimse yatırımını bir anda kaybetmek istemez.

Amazon şirketinde 27 yıldır CEO görevini devam ettiren Bezos, ne yazık ki bunu daha fazla sürdüremedi. Zaten onu da son olaylar teşvik etti diyebiliriz. Yaşanan gelişmeler ile birlikte Amazon CEO görevinden ayrılmak istediğini ifade etti. Yeni Amazon CEO’su Andy Jassy olarak seçildi.

Benzer durumun aynısı Bill Gates için de geçerli. Microsoft şirketinin CEO görevinden ayrılsa bile yine de hizmet etmeye devam etti. Hatta yönetim kurulunda etkin bir rol oynadı. Bezos’un da benzer bir iş yapacağı düşünülüyor. Şirket hisselerini satmasına rağmen her öneriye açık. Belki de kısa bir süre içerisinde zengin olmasının sırrı budur.

Jeff Bezos herkesi dinliyor ve onlara cezalar veriyor. Ancak her ne olursa olsun herhangi birisini bir başlık alanında ekleyebilir.

 

Author:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir