Antalya halinde zerzevat fiyatları yarı yarıya düştü

Uzun müddet sert hava şartları ile boğuşan ve örtü altı üretimin merkezi olan Antalya’da havaların ısınması ile birlikte zerzevat fiyatları azaldı.

Fiyatlar yarı yarıya düştü

Antalya’da havaların ısınması ile birlikte zerzevat üretimi de arttı. Hale giren eser geçen evvelki haftalara nazaran 3-4 kat artarken, fiyatlar ise neredeyse yarı yarıya düştü.

Kış aylarında 25-30 liraya kadar çıkan kabak, domates ve biber fiyatları adeta tabana vurdu.

Antalya halinde salatalık 1,5 lira, kabak 3 lira, domates 8 lira, sivri biber 4 lira, sivri biber kıl 9 lira, dolmalık biber 7 lira, kabak 3 lira ve patlıcan 5 liradan alıcı buldu.

Fiyatlar pazar ve marketlere yansıyacak

Fiyatların bugünden itibaren pazar ve marketlere de yansıması bekleniyor.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Toptancı Hali’nde komisyonculuk yapan İsmail Erten, “Bundan 1,5 ay evvel sivri biberin 30-40 lira, domatesin 25-30 lira, salatalığın dahi 25-30 lira olduğu bir devir geçirdik. Zira üretim azdı. Hava soğuktu. Yaz geldi, tüketicilerimiz için müjdeli haber vermeye devam edelim; bugün için salatalık 1 lira, kabak 2 lira, domates 8-10 lira, patlıcan 5 lira. Geçen hafta ile bu hafta ortasında fiyatlar yarı yarıya düştü. Havaların ısınması ile birlikte üretim bolluğu yaşanıyor. Olağanda günlük satmış olduğumuz eser 3-4 katı fazla gelmeye başladı.” dedi.

“Bundan sonra pahalılık olmayacak”

Bugün gelen eser ölçüsünde 5 kat arttığını belirten Erten, “Karpuz 3 lira. Vatandaşlarımız bu haftadan itibaren olağan fiyatına zerzevat meyve yemeye başlayacaktır. Evvelden vatandaşımız 250 gram biber alırken artık kilo kilo alacak. Vatandaşlarımızın tüketimiz artacak. Bundan sonra pahalılık olmayacak. Üreticilerimizin tereddüt yaşayacak bir durumu yok. Bu yıl koyduğumuz gayelere fazlası ile ulaştık. Zerzevatın fazla para yapması ihracatın çok olması fiyatları yüksek tuttu. Her ne kadar girdi fiyatlarımız fazla olsa da amaçlarımıza vardık. Önümüzdeki 2 aylık periyotta üreticimizin kaybı olmayacaktır. Hükümetimizin de vermiş olduğu takviyeler ile vatandaşlarımızın memnun olması lazım.” tabirlerine yer verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.