Antibiyotik çılgınlığı besin alerjisini artırdı

EDA SANĞU

Dünya Besin Alerjisi Farkındalık Haftası sebebiyle kuruyemiş alerjisine dikkat çeken Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği (AİD) evvelki liderlerinden Prof. Dr. Bülent Enis Şekerel, kuruyemiş alerjilerinin çoğunlukla hayatın birinci iki yılında başladığına dikkat çekti. “Erken yaşta başlayan kuruyemiş alerjileri daha ağır tepkilerin nedenidir. Bu tepkilerin en korkulanı anafilaksi yahut halk ortasında ‘alerjik şok’ olarak bilinen reaksiyondur” diyen Prof. Dr. Şekerel, şöyle devam etti: “Anafilakside deri bulgularının yanında sindirim, teneffüs ve deveran sistemleri de olumsuz etkilenir ve oluşan tepki hayatı tehdit edebilir. Bu nedenle kuruyemiş alerjisi olanlara acil bir durumda kullanmaları için adrenalin otoenjektör veririz ve bu enjektörü her vakit yanlarında bulundurmalarını isteriz. Kuruyemiş alerjileri kalıcı alerjilerin başında gelir. Düzelme yalnızca hastaların yüzde 10-20’sinde olur ve birden fazla hastada ömür uzunluğu sürer.”

BEBEKLERDE BESİN TESTİ DÖRDÜNCÜ AYDA BAŞLAMALI

Son 20 yılda besin alerjisi ve kuruyemiş alerjilerinin görülme sıklığında iki kata yakın artış olduğunu belirten ve bu artışın nedenlerine ait bilgi veren Şekerel, “Araştırmalar besin alerjisi gelişiminde ailesel özellikler yanında sezaryen doğumların, bebek beslenmesinde anne sütü kullanımının azalmasının, çok hijyenik yaşama eforunun, fazla antibiyotik kullanılmasının, Batı tipi hayat biçiminin tercih edilmesinin ve bebeklerde ek besine başlamanın geciktirilmesinin artışa yol açtığını gösterdi” diye konuştu. Şekerel, çocuklarda alerjiye karşı beslenme tekniği hakkında şunları söyledi: “Bu nedenle günümüzde bebeklerde alerjik potansiyeli olan tüm besinleri ömrün birinci 4 ile 8 ayları ortasında başlamayı tercih ediyoruz. Yalnızca birinci dozu verirken alerjik tepkiden korunmak için birinci dozun çok küçük olmasını istiyoruz. Örnek vermek gerekirse, çay kaşığının ucu kadar ölçü ile başlıyor ve tedricen verilen ölçüsü arttırıyoruz.”

Prof. Dr. Şekerel, “Kuruyemiş alerjileri dediğimizde fındık, ceviz, Antep fıstığı, kaju ve badem üzere kabuklu ağaç yemişi alerjilerini ve aslında bir baklagil olan yerfıstığının alerjisini anlıyoruz. Batı toplumlarında yerfıstığı fazla tüketilen ve üretilen bir yemiştir. O yüzden Amerika, İngiltere ve Avusturalya’da yerfıstığı en değerli kuruyemiş alerjisidir. Halbuki biz toplum olarak kuruyemişlerden kabuklu ağaç yemişlerini yani fındık, Antep fıstığı ve ceviz tüketimi ile öne çıkan, dolayısı ile de bu alerjilerin daha sık görüldüğü bir toplumuz” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.