Ayçiçeği üretimi yüzde 400 arttı: Market fiyatlarına yansıyacak

Sivas’ta geçmiş yıllarda yaklaşık 20 bin dönüm alana ekilen ayçiçeği 2022 yılında kapasitesini artırarak 134 bin 500 dönüm alana ekildi. Çiftçilerin yağlık ve çerezlik ayçiçeğine yönelmesiyle 134 bin 500 dönüm alanda ekili olan ayçiçeğinden 45 bin ton ve üzeri rekolte bekleniyor. Lider Çetindağ, devlet tarafından takviyelerin ve fiyatların yüksek tutulması halinde gelecek yıllarda üreticilerin kapasitelerini daha da arttıracağını söyledi.

FİYATLARIN DÜŞMESİ İÇİN ÇİFTÇİ DEVREYE GİRDİ

Başkan Çetindağ, artan yağ fiyatlarının akabinde çitçilerin elini taşın altına koyduğunu söz ederek, “Pandemiden sonra ayçiçeği yağı ve öteki yağlarda olan fiyat artışından sonra Türkiye’mizde yağ fiyatları yüksek oranlara ulaştı. Devletimiz bunun önüne geçmek için ‘ayçiçeği ekimine havza bazında müsaade ediyoruz’ dedi.

Sivas’ta ise Hafik ilçesi havza bazında müsaade edilmeye başlandı. Bizim Sivas’ta olan çiftçilerimiz de ayçiçeğini çabucak gündeme alarak geçen yıllarda 10-20 bin dönüm ekerken bu yıl 134 bin 500 hektar üzerinde ekti. Bunun yaklaşık 25-30 bin civarı çerezlik geriye kalan 90-95 bin tonu da yağlık ayçiçeği olarak ekildi. Ayçiçek yağı fiyatlarının düşürülmesi için bizim çiftçimiz çabucak devreye girdi. Şuanda kusursuz bir hasat yaklaştı. Bizim seyahatlerimizde aldığımız bilgilerde rekoltenin yaklaşık 45 bin ton civarında olacağı söyleniyor. Bu sayının altında değil üstüne olabilir.

Ayçiçek yağına devletimiz de âlâ fiyat verirse, biz bunu 2022 ekilen 134 bin 500 hektardan gelecek yıl 250-300 bin hektarlara çıkarmayı düşünüyoruz. Biz burada çiftçimizin yanındayız, zira bu ayçiçeği yağının Türkiye’nin gündeminden düşürmek istiyoruz. Devletimiz takviyelerini verirse, çiftçimizde şad olursa önümüzdeki yıllarda katlanarak gidecek. Sivas’ımızda ayçiçeği hiç ekilmeyen bir bitkiydi fakat bizim çiftçimizin hassas ve vatanını milletini sevmesinden ötürü da çabucak ayçiçeği ekimine başladı ve çokta başarılı oldu. Burada devletimize de teşekkür ediyorum” halinde konuştu.

MARKET FİYATLARI DA DÜŞECEK

Başkan Çetindağ, üreticiye verilen dayanağın tüketiciye yansıyacağını belirterek, “Sulama ile ilgili Sivas’a çok büyük yatırımlar yapıldı. 2022 yılında hoş bir rekoltemiz olacak. Önümüzde ki yıllarda çiftçimizin nitekim para kazandığı vakit dekarını yükselterek ülke iktisadına daha çok katkıda bulunacak. Bu yıl 45 bin ton ayçiçeği yağının da ülke iktisadına büyük katkısı olacağına inanıyorum. Biz üretmeye devam edeceğiz kâfi ki devletimiz çiftçimizin girdilerini düşürsün. Şayet üreticiye takviye verirse bu durum tüketiciye de yansır. Tüketicinin daha rahat yemesi için üreticiyi destekleyeceksin. Geçen yıllara oranla bu yıl yüzde 300-400 artış var. Bu yıl birinci olan ekimde çiftçimiz kazanırsa gelecek yıl 250 bin yahut 300 bin hektar ekim olabilir. Bu yıl denemeydi birinci kez ekiyor çiftçimiz, bunun meyveleri 2023 yılında daha uygun görülmüş olacak. Devletimiz ve birlikler güzel fiyat verirse girdilerin yükü de hafiflerse biz her şeye hazırız. Rekolte artışı market fiyatlarında da düşüş sağlayacaktır, tüketicinin sofrasına kadar indirim sağlayacaktır” tabirlerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.