Bakan Yanık’tan Ukrayna tahılı açıklaması

AK Parti, 2023’e ‘Doğru Kent Buluşmaları’ isminde programın 81 vilayet ortasında startını Tekirdağ’dan verdi. Tekirdağ Yahya Kemal Beyatlı Kültür Merkezinde düzenlenen programa Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, AK Parti Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Lider Yardımcısı Ali İhsan Yavuz ve birçok milletvekili katıldı.

Programda konuşma yapan Bakan Yanık, “20 yıllık vakit zarfında Türkiye AK Parti iktidarının oluşturduğu farkı 81 kentimizin her birinde, her birinde farklı başka gördük. Bunu deneyim edenler olarak burada teşkilatın içerisinde yahut evvelce beri çalışmaların içerisinde olan arkadaşlarımız bilirler. Doğudan batıya, kuzeyden güneye, elhamdülillah bu güzelleştirmenin bir tarafında olan beşerler olarak bunu bir şükür sebebi sayıyor. Hakikaten her bir kentimizde 81 kentimizin hepsinde AK Parti’nin izini, AK Parti’nin dokunuşunu, AK Parti’nin hizmet silsilesini görmek mümkündür. Her kentimizi geliştirmek için özgün yatırımlar yaptık, dayanaklar sağladık ve hizmetler verdik. 2002 çıktığımız bu seyahatte ülkemizin her karış toprağına emek verdik, yatırım yaptık. Hem genel manada hem de Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı olarak bizim çalışma alanımıza giren bahislerde birçok yeniliğe hizmete ve yatırıma imza attık. Bunun en yakın şahidi olan kentlerimizin birisi de elbet Tekirdağ’dır. Bilhassa toplumsal hizmetler ve toplumsal yatırımlar alanında yaptığımız çalışmalarla dünyaya örnek gösterilen ülkelerden birisi haline geldik. Bunu bir harcıalem cümle olarak söylemiyorum. Hakikaten yaptığımız toplumsal hizmetler ve toplumsal yardımlar noktasında yaptığımız çalışmalarımız dünya çapında yeterli örnek uygulamaların ortasında gösterilen ödüllendirilen çalışmalar” dedi.

Bakan Yanık açıklamasının devamında, “Sosyal devletin gereklerini yerine getiren toplumsal refahını katlamış Türkiye var. Kişi başına düşen ulusal gelirini üç kat arttırmış bir Türkiye var. Vatandaşların kapı kapı dolanarak sıkıntısına deva bulmak için günlerini hatta tahminen de hastalarını harcadığı Türkiye şükürler olsun ki artık geride kaldı. Artık yalnızca kendi vatandaşının sıkıntısını değil tüm dünyanın kederini sırtlanacak kadar büyümüş insanlığa umut olmuş bir Türkiye var. Artık dünyayı etkileyen büyük krizlerde ve savaşlarda bile masadaki varlığıyla istikrarları değiştiren, yaptığı ataklarla dünyayı büyük krizlerin eşiğinden döndüren bir Türkiye var Ukrayna- Rusya tahıl krizinin çözülmesi problemi. Yalnızca Rusya ve Ukrayna ortasındaki tahıl krizinin çözülmesi dünyada 10 milyon insanı, bilhassa Afrika’da, açlık tehlikesinden kurtardı. Zira Afrika’nın birtakım ülkeleri bütün tahıl gereksinimini Ukrayna’dan karşılıyor. Şayet bu tahıl oradan çıkamasaydı, 10 milyon insan açlık tehlikesi ile karşı karşıyaydı. BM’nin nerdeyse birebir masaya oturtamadığı iki ülkeyi Cumhurbaşkanımız bir masanın etrafında topladı. Bu çok değerli bir şeydir. Bunları tarihe bir not olarak düşmek ve hiç unutmamak gerekiyor. Türkiye bugün kendisi için istediği düzgünlük halini bütün dünya için isteyen bir ülke. Türkiye bugün yalnızca kendisi için değil, kendisi için istediği düzgünlük halini bütün dünya için isteyen bir ülke ve bu iradenin başında da Sayın Cumhurbaşkanımız var. Bilhassa bu süreçte saha çalışmalarımızda, vatandaşımıza çok açık bir biçimde tekrar tekrar hatırlatmamız gerekiyor. Bu çok kolay bir iş değildi. Sahiden çok büyük bir işti lakin bizim için yani sıradan olaylarmış üzere Türkiye gündeminde değerlendirildi. O denli değil hakikaten dünyayı etkileyen, dünyada kriz çözen bir ülkeye hüviyetini şükürler olsun ki taşıyoruz. Hizmetlerimizi ve toplumsal yardımlarımızı, takviyelerimizi, talep odaklı bir anlayıştan, arz odaklı anlayışa çevirdik. Artık vatandaşlarımız kurum kurum, kapı kapı gezip hizmet talebinde bulunmuyor. Tam bilakis biz vatandaşlarımızın kapısına giriyoruz. Vatandaşlarımızın gereksinimini yerinde tespit ediyoruz. Durumlarına uygun hizmeti veriyor, gerekli takviyesi sağlıyoruz. Tekirdağ’da bakanlığımıza bağlı 6 toplumsal hizmet merkezimiz var. Bu merkezlerimiz sayesinde hizmetlerimizi tek bir noktada toplamış ve vatandaşlarımıza tek bir noktadan hizmet dağıtımı yapmış oluyoruz. Ülke genelinde vatandaşlarımızın toplumsal hizmetlere giriş kapısı niteliğinde 391 toplumsal hizmet merkezinin faaliyete geçirdik” diye konuştu.

KAYNAK: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.