Bir Şiir Bir Hayat AKM’de

Edebiyatımızın değerli isimlerinden Necip Fazıl Kısakürek’in Toptaşı Cezaevi’nde yazdığı “Zindandan Mehmed’e Mektup” şiiri ve hayatının bir kısmı interaktif bir stantta sunuluyor. Necip Fazıl Kısakürek Kültür ve Araştırma Vakfı’nın stant serisinden ikincisi “Bir Şiir Bir Hayat/Zindandan Mehmed’e Mektup” geçtiğimiz gün Atatürk Kültür Merkezi’nde açıldı. AKM Çok Maksatlı Salonda ziyaretçilerini ağırlayan stant, Kısakürek’in hem doğum hem vefat günü olan 26 Mayıs’ta üstadın Yılanlı Kuyu’dan çıkışına ithafen sona erecek. Ziyaretçilerin beş duyusuna hitap edecek formda tasarlanan stant, Necip Fazıl’ın yaşadığı çileli hayatı anlattığı şiiri temel alıyor. Stantta, Arşiv ve Araştırma Merkezi’nin arşivinden materyaller ve Necip Fazıl’ın kendi kamerasıyla çektiği manzaralar kullanıldı.

Stantta ailesinden dinlediklerini aktardığını söyleyen Sönmezocak, “Üstadın mahpus yıllarında ailesinin de ondan mahrumluğu ve çektiği sıkıntıyı aktarmak çok kıymetliydi. Bilhassa amcam, halam ve babamdan dinlediğim anıları aktarmak, yokluğun iki taraflı olduğunu vurgulamak ve hissettirmek istedim” dedi.

Hayatı şiirin merkezinde

Birinci standını, 2018 yılında Zahmet şiiriyle yapan üstadın torunu Şeyma Kısakürek Sönmezocak, aldığı olumlu geri dönüşler üzerine stantlara devam etme kararı almış. Tıpkı vakitte standın küratörü olan Sönmezocak “Necip Fazıl’ın hayatını bu şiir merkezine yerleştirdik. Standın birinci kısmında ziyaretçiler üstadın mahpus hayatına tanıklık edecek. Burada gardiyanlar eşliğinde demir kapılar ardına girecek ve Necip Fazıl’ın gözünden mahpusu hissedecekler. Başka kısımdaysa “Yılanlı Kuyudan’ çıkışı yani vefatından sonraki kısım görülecek. Bize kalan dava fotoğrafları, anıları, dokümanlar, dökümanlar ve eşyalar bu kısımda yer alacak” diye konuştu.

Stantların devam edeceğini söyleyen Şeyma hanım, sonraki çalışmanın muştusunu de verdi: “Önümüzdeki stant için Cumhurbaşkanımızın açılış konuşmasında belirttiği “Sakarya Türküsü” şiirini planlayarak yolumuza devam edeceğiz.”

Mahrumiyeti hissedeceksiniz

Kültür hayatına yeni bir soluk kazandırma gayesi taşıdıklarını belirten Sönmezocak, beş duyuya hitap eden interaktif bir sergiyi, insanların konsantre olma, bilgi edinme biçimleri ve bunun hafızadaki yerini önemsedikleri için tercih ettiklerini tabir etti: “Kullandığımız ortam dekoruyla ziyaretçilerin görsel hafızasına hitap ederek, hapishanedeki yalnızlığı ve mahrumluğu yaşamalarını sağlıyoruz. Parmaklıklar arkasında hayatın akışını ve Necip Fazıl’ın ailesini izleyerek, hapishanenin kokusunu hissetmek üzere duyuların transferini önemsiyoruz. Karanlık ve izbe bir koridorda bunları yaşamak farklı bir deneyim olacak. Öteki bir dekorumuzda, yarım kalmış zeytinler ve içilmiş boş bir çay bardağı var.”

Anılar ve eşyalar konuşuyor

Stantla hedeflediklerinin hapishanedeki bir hayattan fazla, duyguyu aktarmak olduğunu lisana getiren küratör “Cinnet Mustatili yapıtıyla bütünleştirerek tasarladım sergiyi. Birtakım hisler için kurgular yapıldı, kimileri için dekorlar kullanıldı. Necip Fazıl’ın sözlerle oynaması, his ve fikir dünyasını transferi o kadar kuvvetli ki; onu yüreğinize aldıktan sonra başınızda bir şeyler şekilleniyor. Burada birlikte çalıştığımız takım arkadaşlarımızla birebir lisanı kullanabilmek de çok önemliydi” diyerek sergiyi tasarlama sürecini özetledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.