Bu Hafta İzlenecek 4 Altcoin Çıktı: Kırılmanın Eşiğindeler!

S&P 500, Fed’in Temmuz ayı toplantısından alınan tutanakların, enflasyon kontrol altına alınana kadar merkez bankasının faiz artırımlarının devam edeceğini ima etmesinin ardından geçen hafta dört haftalık toparlanmasını sonlandırdı. Fed üyeleri, enflasyon baskılarının hafiflediğine dair bir kanıt bulunmadığını söyledi. Zayıflama hissi, S&P 500’ü hafta için %1,29 oranında aşağı çekti. S&P 500 ile yakın ilişkisini sürdüren Bitcoin (BTC) de 19 Ağustos’ta keskin bir düşüş yaşadı.  Peki, boğalar düşüşleri daha düşük seviyelerde birikmek için kullanacak mı? Analist Rakesh Upadhyay, takip edilmesi gereken dört altcoin ve BTC’ye yönelik analizlerini paylaştı. İşte detaylar…

Bitcoin için sırada neler var?

Bitcoin, 17 Ağustos’ta 22.864 dolarlık 20 günlük üstel hareketli ortalamanın (EMA) altına indi.  Ardından 19 Ağustos’ta 22.318 dolarlık 50 günlük basit hareketli ortalamanın (SMA) altına düştü. Analist Upadhyay’a göre boğalar, yükselen kanal çizgisi paralelinde, düşüşü destekte durdurmaya çalışıyor.  Analiste göre 20 günlük EMA düşmeye başladı ve göreceli güç endeksi (RSI) negatif bölgede. Bu da ayılar için avantaj gösteriyor. Fiyat, hareketli ortalamalardan yön değiştirirse, ayıların rallilerde satış yaptığını gösterir.

Bu, kanalın destek çizgisinin altında bir kırılma olasılığını artırabilir. Analiste göre, bu olursa, 18.626 dolar ile 17.622 dolar arasındaki kritik destek bölgesi saldırıya uğrayabilir. Bu durumdan kaçınmak için boğaların fiyatı hareketli ortalamaların üzerinde zorlaması gerekecek. Uzman, bunu yaparlarsa BTC/Tether (USDT) çiftinin kanalın direnç çizgisine doğru yükselişini göreceğimizi düşünmekte.

Alıcılar, kanalın destek hattını agresif bir şekilde savunuyorlar, ancak azalan hareketli ortalamalar ve negatif bölgedeki RSI, daha yüksek seviyelerin ayılar tarafından satışı çekebileceğini gösteriyor. Fiyat mevcut seviyeden veya 20-EMA’dan düşerse, kanalın altında bir kırılma olasılığı artar. Bu olursa, düşüş momentumu artabilir ve parite 18.626 dolara düşebilir. Analiste göre ilk güç işareti, 20-EMA’nın üzerinde bir kırılma olacaktır. Böyle bir hareket, satış baskısının düşebileceğini gösterecektir. Bu, 50-SMA’ya bir ralli olasılığını artırabilir.

Binance’in altcoin projesi BNB için geniş fiyat aralığı

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Binance borsasının altcoin projesi Binance Coin (BNB)’i, genel dirençten 338 dolardan düştü. Ancak boğalar güçlü desteği 275 dolardan başarıyla savundu. Bu, boğaların düşüşleri bir satın alma fırsatı olarak gördüğü için olumlu bir duyguya işaret ediyor. İyileşme, 301  dolar olan 20 günlük EMA’da dirençle karşılaşabilir. Fiyat bu seviyeden düşerse, ayılar tekrar BNB/USDT çiftini 275 doların altına düşürmeye çalışacak. Bu olursa, paritenin bir süreliğine 183-338 dolar arasında geniş bir aralıkta salınması beklenmekte.

Analiste göre aksine, boğalar fiyatı 20 günlük EMA’nın üzerine çıkarsa parite 338 dolara yükselebilir. Bu seviyenin üzerinde bir kırılma ve kapanış, bir yükseliş baş ve omuz formasyonunu tamamlayabilir. Bu, 413 dolara ve ardından 493 dolarlık model hedefine bir ralli başlatabilir. 4 saatlik grafikteki 20-EMA yükselmeye başladı. Diğer yandan RSI orta noktaya yakın, bu da satış baskısının düşebileceğini gösteriyor.

Fiyat 20-EMA’nın üzerinde devam ederse, parite 50-SMA’ya yükselebilir. Bu direncin üzerinde bir kırılma ve kapanış, ralli olasılığını 338 dolara yükseltebilir. Tersine, fiyat düşerse ve 20-EMA’nın altına düşerse, parite tekrar kritik desteğe 275 dolardan düşebilir. Upadhyay, “bu seviye kırılırsa, parite aşağı yönlü bir baş ve omuz modelini tamamlayacak ve 240 dolara düşecek,” diyor.

Popüler altcoin EOS için sıradakiler neler?

EOS, yukarı yönlü ters baş ve omuz kurulumunu oluşturdu. Alıcılar, 17 Ağustos’ta fiyatı genel direncin üzerine 1,46 dolardan itti, ancak günün mum çubuğundaki uzun fitil, daha yüksek seviyelerde güçlü satışlar gösteriyor. Ayılar fiyatı 19 Ağustos’ta 1,46  dolarlık kırılma seviyesinin altına geri çekti. Ancak olumlu işaret, alıcıların EOS/USDT çiftinin 20 günlük EMA’nın (1.32 dolar) altında kalmasına izin vermemesiydi. Analiste göre bu durum, daha düşük seviyelerin alıcıları cezbettiğini gösteriyor.

Boğalar fiyatı 1,46 doların üzerinde tutarsa, pozitif momentum artabilir ve parite 1,83 dolara yükselebilir. Bu direnç de ölçeklenirse, ralli 2.11 dolarlık model hedefine kadar uzayabilir. Bu olumlu görüş, fiyat düşerse ve 1,24 doların altına düşerse geçersiz olabilir. Parite daha sonra 50 günlük SMA’ya (1.17 dolar) düşebilir.  17 Ağustos’ta 1,46 doların üzerindeki ralli, 4 saatlik grafikte RSI’yi aşırı alım seviyelerine itti.

Analiste göre bu, kısa vadeli alıcıları, kâr rezervasyonu yapmaya teşvik etmiş olabilir. Boğalar düşüşte bu seviyeyi satın aldı ve pariteyi tekrar 1.46 dolardan genel engelin üzerine itti. Altcoin şimdi 1.56 dolara ve ardından 1.83 dolardaki önemli dirence kadar yükselebilir. Alternatif olarak, fiyat mevcut seviyeden ve hareketli ortalamaların altına düşerse, paritenin birkaç gün aralığa bağlı kalabileceğini gösterir.

Quant için düzeltme süreci sonlanıyor mu?

Daha yüksek zirveler ve daha yüksek düşüşler serisi, Quant’ın (QNT) kısa vadeli bir yükseliş trendinde olduğunu gösteriyor. Boğalar, 100 dolarlık 50 günlük SMA’ya düşüşü satın aldı ve yukarı hareketi sürdürmeye çalışıyor. Fiyat, 111 dolarlık 20 günlük EMA’nın üzerinde kalırsa, düzeltmenin bitebileceğini gösterir. QNT/USDT çifti önce 124 dolara yükselebilir. Ardından önemli direnci 133  dolarda tekrar test edebilir. Analiste göre boğalar bu engeli aşarsa, parite 154 ila 162 dolar arasında genel direnç bölgesine yükselebilir.

Bu varsayımın aksine, fiyat 20 günlük EMA’nın üzerinde kalmayı başaramazsa, bu durum traderların rallilerde pozisyonlarını kapatabileceklerini gösterecektir. Ayıların üstünlüğü ele geçirmek ve 79 dolara daha derin bir düzeltmenin başladığının sinyalini vermek için fiyatı 98 doların altına düşürmesi gerekecek. Analiste göre parite, düşen bir kama paterni içinde düzeltme yapıyor. Alıcılar, fiyatı formasyonun direnç çizgisinin üzerine itti ancak kırılmayı sürdüremedi. Bu, ayıların daha yüksek seviyelerde aktif olduğunu gösteriyor.

Fiyat 50-SMA’nın altında kalırsa, parite 20-EMA’ya kayabilir. Bu, dikkat edilmesi gereken önemli bir seviyedir. Fiyat bu seviyenin üzerine çıkarsa, kısa vadeli eğilimin alıcılar lehine döndüğünü gösterecektir. Analiste göre 118 doların üzerinde bir kırılma ve kapanış, düzeltme aşamasının bitebileceğini gösterebilir. Tersine, fiyat 20-EMA’nın altına düşerse, parite 100 dolara düşebilir.

Analistin listesindeki son altcoin: Chiliz

Chiliz (CHZ), 18 Ağustos’ta 0,23 dolara yükseldi. Bu da RSI’yi aşırı alım bölgesine itti. Bu, kısa vadeli yatırımcıları kar rezervasyonu yapmaya teşvik etmiş olabilir. Analiste göre bu da fiyatı 0,20 dolarlık kırılma seviyesinin altına geri çekmiş olabilir. Küçük bir olumlu hareket, boğaların 0,17 dolarlık 20 günlük EMA’yı savunmaya ve fiyatı 0,20 doların üzerine çıkarmaya çalışmasıdır. Upadhyay’a göre boğaların bunu başarması, hissiyatın olumlu kaldığını ve traderların düşüşlerde alım yaptığını gösterecek. Bu, 0,23 dolarlık bir yeniden test olasılığını artırır. Boğalar bu engeli aşarsa, CHZ/USDT çifti ivme kazanabilir ve 0.26 dolara yükselebilir.

Bu varsayımın aksine, fiyat 0,20 doların üzerine çıkamazsa, ayıların rallilerde satış yaptığı anlamına gelir. Çift 20 günlük EMA’nın altına düşürürlerse, ayılar sürücü koltuğuna geri dönecekler. Parite daha sonra 0.13 dolarlık 50 günlük SMA’ya düşebilir. Boğalar yükseliş trendini savunmaya çalışıyor. Ancak toparlanma hareketli ortalamalarda güçlü bir dirençle karşı karşıya. Hareketli ortalamalar 4 saatlik grafikte düşüş eğilimini tamamladı ve RSI negatif bölgede, bu da satıcılar için küçük bir avantaja işaret ediyor.

Analiste göre, fiyat düşerse ve yükseliş çizgisinin altına gerilerse, satış yoğunlaşabilir. Parite 0.16 dolara ve ardından 0.14 dolara düşebilir. Böyle bir hareket, ayıların kontrolde kaldığını gösterecektir. Bunun yerine, fiyat hareketli ortalamaların üzerine çıkarsa, boğalar pariteyi 0,21 dolara itmeye çalışacak ve daha sonra dirence 0,23 dolardan meydan okuyacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.