Bu mesleklere sahip bireylerin tükenmişlik yahut depresyon geçirme mümkünlüğü daha yüksek

Tükenmişlik, Memleketler arası Hastalık Sınıflandırmasının revizyonunda mesleksel bir fenomen olarak yer almaktadır. İş tükenmişliği, işle ilgili gerilimin özel bir tipidir. Tıpkı vakitte azalmış muvaffakiyet hissi ve ferdî kimlik kaybını da içeren fizikî yahut duygusal bir tükenme halidir.

“Tükenmişlik” tıbbi bir teşhis değildir. Birtakım uzmanlar, depresyon üzere öteki şartların tükenmişliğin gerisinde olduğunu düşünüyor. Araştırmacılar, kişilik özellikleri ve aile hayatı üzere kişisel faktörlerin iş tükenmişliği yaşayanları etkilediğine dikkat çekiyor. Sebep ne olursa olsun, iş tükenmişliği fizikî ve zihinsel sıhhatinizi etkileyebilir. İş tükenmişliğinizin olup olmadığını nasıl anlayacağınızı ve bu hususta ne yapabileceğinizi düşünün.

İş tükenmişliği belirtileri

Kendinize sorun:
 • İşyerinde alaycı yahut eleştirel mi oldunuz?
 • Kendinizi işe sürüklüyor ve başlamakta zorlanıyor musunuz?
 • İş arkadaşlarınıza, müşterilerinize yahut müşterilerinize karşı asabi yahut sabırsız oldunuz mu?
 • Tutarlı bir halde üretken olmak için gereken güçten mahrum musunuz?
 • Konsantre olmakta zorlanıyor musunuz?
 • Başarılarınızdan şad değil misiniz?
 • İşiniz hakkında hayal kırıklığına uğramış hissediyor musunuz?
 • Daha düzgün hissetmek için mi yoksa hissetmemek için mi yiyecek, uyuşturucu yahut alkol kullanıyorsunuz?
 • Uyku alışkanlıklarınız değişti mi?
 • Açıklanamayan baş ağrıları, mide yahut bağırsak problemleri yahut öteki fizikî şikayetlerden rahatsız mısınız?
Bu sorulardan rastgele birine evet karşılığı verdiyseniz, iş tükenmişliği yaşıyor olabilirsiniz. Bu belirtiler depresyon üzere sıhhat şartlarıyla da alakalı olabileceğinden, bir hekimle yahut bir ruh sıhhati uzmanıyla konuşmayı düşünün.Araştırmaya nazaran bunlar en depresif işler

İnsanların depresyondan yahut tükenmişlikten muzdarip olmasının sayısız farklı nedeni vardır, lakin en depresif mesleklerin birinci onunu gördüğünüzde, bu nedenlerden kimilerini düşünebilirsiniz. Temizlikçiler çalışırken en iğrenç şeylerle karşılaşırlar ve satış vazifelileri ulaşmaları gereken maksatlar nedeniyle çok fazla gerilime maruz kalırlar. 7/24 müsait olmanızı gerektiren bir iş, ruh sıhhatiniz için de çok makus.

Otobüs şoförleri

Ancak bu nedenler listenin başındaki iş için geçerli değil. Görünüşe nazaran otobüs sürücüleri kurşunla bir numara. Tükenmişlik yahut depresyondan en çok muzdarip olmalarının nedeni, büyük bir sorumluluğa sahip olmaları ve nispeten izole bir biçimde çalışmalarıdır. Bu yüzden, bir dahaki sefere otobüse bindiğinizde, sizi kullanan bireye karşı biraz daha kibar olun. Tahminen de günlerini çok daha güzel hale getirmeye yardımcı olur!

İşinizi bu birinci on ortasında bulabilir misiniz?

 1. Otobüs şöförü
 2. matbaa çalışanı
 3. müşteri işe alım görevlisi
 4. Araba tamircisi
 5. Satış elemanı
 6. temizleyici
 7. Kişisel asistan
 8. fabrika çalışanı
 9. sosyal hizmet uzmanı
 10. Emlakçı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.