Bulgaristan’tan AB’ye Rusya ve petrol resti

Avrupa Birliği hükümetlerinin, Ukrayna’ya savaş açması nedeniyle Rusya’ya karşı sert yaptırımları müzakere etmesi ve Rusya’ya olan güç bağımlılığını bitirmek istemesi Rus gücüne en çok bağımlı olan ülkelerin alternatif isteğini gündeme getirdi.

AB, bu ülkelerin ambargonun tesirleriyle başa çıkabilmelerini sağlamak için dün yeni bir müzakere planladı.

BULGARİSTAN KABUL ETMEDİ

Reuters’in haberine nazaran; Bulgaristan Başbakan Yardımcısı Assen Vassilev de gece saatlerinde yaptığı açıklamada “Müzakereler yarın, salı günü de devam edecek. Önderlerin bir ortaya gelmesi gerekebilir. Konumumuz çok açık. Birtakım ülkeler için bir derogasyon (özel bir durumda yasa yahut hukuk prensibinin uygulamasından vazgeçme) olursa biz de derogasyon almak istiyoruz. Aksi takdirde yaptırımları desteklemeyeceğiz” tabirlerini kullandı.

3 ÜLKE DAHA YASAĞIN ASKIYA ALINMASINI İSTEDİ

Macaristan, Slovakya ve Çekya, tamamı büyük ölçüde Sovyet devrinden kalma boru sınırları yoluyla Rus ham petrolüne bağlı. Bu ülkeler, alternatif kaynakları garanti altına almak için yasağın askıya alınmasını istedi. Bulgaristan da derogasyon talep etti.

AVRUPA KURULU, BULGARİSTAN’A TAVİZ VERMEDİ

AB kaynaklarına nazaran, Avrupa Kurulu üç ülkeye güç kaynaklarını değiştirmeleri için daha fazla vakit tanımak için Rus petrolüne yönelik planlanan birinci ambargoda değişiklik teklifinde bulunurken, Bulgaristan’a taviz verilmedi.

Vassilev, Bulgaristan’ın Karadeniz’deki Burgaz limanındaki tek rafinerisinin sadece Rus olmayan ham petrolü işlemeye geçmek için gerekli olan kükürt giderme tesislerini yenilemek için vakte gereksinimi olduğunu söyledi.
Neftochim Burgaz rafinerisinde işlenen petrolün yarısı Rusya’dan geliyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.