Dikkat çeken argüman: Bakan Koca’dan İngiltere’de hastane açma teşebbüsü

Türkiye’de her geçen gün artan tabibe şiddet olaylarının yanı sıra, özlük haklarını bile alamayan tabipler bir bir yurtdışına gitmeye başladı.

Uzmanlık imtihanı TUS’a hazırlanmak yerine yabancı lisan imtihanlarına hazırlanan ve meslek planını yurtdışı olarak belirleyen binlerce genç tabip de gitmek için sırada bekliyor. Türkiye’den binlerce hekimin yurtdışına gitmesi nedeniyle sıhhat sistemi önemli bir riskle karşı karşıyayken Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, İngiltere’de hastane açabilmek için teşebbüslerde bulundu. Koca, kendi ülkesinde sıhhat turizmi yapmak isteyen işletmelerin önüne milyonlarca liralık ruhsat meselesini çıkarırken, kendisinin hastaneler kümesi ruhsat karşılığında hiç para talep etmeyen İngiltere’de hastane açabilmek için görüşmeler yaptı. Yurtdışı tecrübesi olmayan küme hastane açamazken Türkiye’den öbür bir hastaneler kümesi İngiltere’de hastane açma hazırlığında.

“MÜMKÜN DEĞİL”

halktv.com.tr’den Didem Seymen’in haberine nazaran, sıhhatin tekrar yapılanması ile birlikte Türkiye’nin önünde sıhhat turizminden 10 milyon dolarlık bir pasta olduğunu belirten 14 yıldır İngiltere’de yaşayan ve orada sıhhat kurumları bulunan, 22. devir AKP Balıkesir Milletvekili ve Erdoğan’ın eski tabibi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Turhan Çömez, “Ne yazık ki AKP iktidarının olduğu bir periyotta bu projelerin hayata geçmesi mümkün değil” diyor.

“SARI TAKSİ PLAKASI ÜZERE HASTANE RUHSATI SATILIYOR”

Çömez, “Önümüzde yapılacak çok proje var lakin sorun şu ki; bu projeleri hayata geçirecek Ankara’da bir vizyon, baş, niyet, ufuk yok. Temel sorun bu. Pekala Türkiye’de orta ölçekli bir hastane açmak için ruhsat fiyatı ne kadar; milyonlarca… Bu kadar paranız cebinizde varsa hastane açabilir misiniz? Hayır! Zira o ruhsatı da bulamıyorsunuz. Motamot sarı taksi plakası üzere hastane ruhsatları satılıyor. İstanbul’dan bir ruhsat satın alınıyor, o ruhsatı ülkenin öbür yerinde kullanıyorsunuz ve sıhhat sisteminde ruhsat borsası oluşmuş. Şayet siz bir ülkenin sıhhat sistemini büyük hastaneler sahibi birine teslim ederseniz olacağı budur” dedi.

Bakan İngiltere’de hastane açmak istedi

Çömez, yaşadıklarını şu sözlerle aktarıyor:

“Türkiye’de yalnızca sıhhat turizmi için hastane açmak isteyen yatırımcılar var lakin devlet tarafından ruhsat verilmiyor. Bu ruhsatı almak için de çok büyük uğraşlar harcamanız ve milyonlarca lira para ödemeniz gerekiyor. . Dünyanın hiç bir çağdaş ülkesinde sıhhat hizmeti verecek olan işletmelere bu çeşit ruhsat fiyatları ile mahzur konulmaz. Bunun da temel sebebi, sıhhat bakanının kendisinin hastaneler zincirinin olmasıdır. Ama enteresan olan şu ki; Sayın Sıhhat Bakanı kendisi de yurt dışında arayış içerisinde. Geçtiğimiz aylarda sıhhat bakanının hastanesinden yetkililer geldi ve beni ziyaret ettiler ve İngiltere’de nasıl hastane açabilecekleri konusunda benden takviye ve yardım istediler. Ben olağan ki size yardımcı olurum lakin bakanın benimle olan temasınızdan haberi var mı dedim. Öncelikle benim kim olduğumu bilmiyorsanız size hatırlatayım dedim. Kendimle ilgili ayrıntısı verdikten sonra bağlantılarını kestiler. Ama daha sonra diğer bir İngiliz kaynakla bağlantıya geçip İngiltere’de hastane kurmak için bir uğraş içerisine tekrar girdiler, enteresan olan şudur ki; İngiltere’de temas ettikleri yapı geldi yeniden beni buldu. Münasebetiyle yurt dışı tecrübeleri olmadığından Sıhhat Bakanımız şuan İngiltere’de hastane açamadı.

“BAKAN KOCA HASTANE AÇAMADI, DİĞER BİR KÜME AÇIYOR”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın hastaneler kümesi şimdi İngiltere’de bir hastane açamadı fakat önümüzdeki günlerde Türkiye’de çok sayıda hastanesi olan değerli bir küme çok önemli adım atma hazırlığında. İngiltere ile hem hastane hem de üniversite projesi geliştiriliyor. İngiltere’de büyük bir sıhhat işletmesinin kurulması demek, 700 bin Türk’ün muhtaçlığını karşılamak demek. Tıpkı vakitte bekleyen 7 milyon civarındaki hastanın bir kısmını yeniden bu işletmelerde ameliyat edilebilecek.

ÜNİVERSİTE PROJESİ DE YOLDA

Üniversite iştirakleri ise son derece kıymetli zira İngiltere’de tabip olarak çalışabilmek için oradan diploma ve lisans almanız lazım. Hem lisan imtihanları, hem bilim imtihanları çok ağır ve sıkıntı. En uygun ihtimalle iki yıl vakit alıyor. Şayet Türkiye’den bir tıp fakültesi İngiltere ile afiliye olursa, tabiplerin direkt hem İngiliz, hem Türk tıp diploması ile mezun olması halinde bir dünya markası olma talihine sahip olacaklar. İmtihana girmeden dünyanın pek çok ülkesinde doktorluk yapabilecekler.”

8 YILDA MEZUN OLAN TABİP SAYISINI 1 YILDA KAYBETTİK

Turhan Çömez, genç hekimlerin artık yalnızca yurtdışı hayali kurduğunu ancak seçim ve sandıktan çıkacak güçlü bir iktidar, orijinal bir vizyon, yesyeni bir anlayışla bu gençlerin hepsinin geri çevirebileceğini belirtiyor. Çömez, “Antalya Akdeniz Üniversitesi’nin yılda mezun ettiği tabip sayısı 300. Biz buranın 8 yılda mezun ettiği doktor sayısını 1 yılda kaybediyoruz. Bu müthiş bir şey. Geçtiğimiz günlerde doçent ve kanser uzmanı bir arkadaşımı İngiltere’de bir restoranda çalışırken gördüm. İmtihanlara hazırlanıyor. Giderlerse gitsinler dediler, geleceklerinden, çocuklarının geleceklerinden telaşlılar. Maddi korkular en son planda. Seçimden sonra ben bir kısmının döneceğinden eminim” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.