DSÖ: Korona hadiseleri 2 haftada yüzde 20 arttı

Dünya Sıhhat Örgütü’nün Cenevre merkezindeki basın toplantısında konuşan DSÖ Genel Yöneticisi Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, Kovid-19 salgınına ait son gelişmeleri kıymetlendirdi.

“Vakalar son 2 haftada yüzde 30 arttı”

Ghebreyesus, DSÖ’nün 6 bölgesinden dördünde son haftalarda hadise artış oranlarında yükselme gözlemlendiğini belirterek, “Son iki haftada global alanda Kovid-19 olayları, evvelki haftalara kıyasla yaklaşık yüzde 30 arttı.” biçiminde konuştu.

Hangi varyant nerede yaygın

DSÖ’nün Avrupa ve Amerikalar bölgesinde yeni hadiselerin birçoklarını Omicron varyantının alt varyantı BA.4 ve BA.5’in oluşturduğunu kaydeden Ghebreyesus, Hindistan’da ise BA.2.75 alt varyantının yaygın olduğunu vurguladı.

Ghebreyesus, Kovid-19 ile çabayı zorlaştıran birtakım sebepler olduğuna dikkati çekerek, “Birinci sebep test sayılarının birçok ülkede büyük oranda düşmesi. Bu sebepten dolayı Kovid-19’un global alanda gerçek yükünü açık bir biçimde göremiyoruz. İkinci sebep ise ağız yoluyla alınan antiviral Kovid-19 ilaçlarının orta ve düşük gelirli ülkelere ulaşamaması. Üçüncü sebep ise virüsün evrim geçirdikçe aşı etkililiğinin azalması.” değerlendirmesinde bulundu.

“Herkes üzerine düşeni yapmalı”

Kovid-19 olaylarındaki bu artışın sebepleri karşısında global ve ulusal adımların atılması gerektiğini vurgulayan Ghebreyesus, “Hükümetler, bilim insanları, aşı üreticiler, DSÖ ve vatandaşlar, üzerine düşen vazifesi yapmalı.” dedi.

Ghebreyesus, mevcut olay artışlarının önüne geçebilmek için DSÖ üyesi ülkelere, “risk altındaki şahısları aşılama” ve “antiviral ilaçları herkes için erişilebilir kılma” davetinde bulundu.

Şimdiye kadar antiviral ilaçlardan Molnupiravir’in 20 ülkede kullanımının kabul edildiği bilgisini paylaşan Ghebreyesus, Nirmatrelvir-Ritonavir’i ise 43 ülkenin kullanmayı düşündüğünü kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.