En fazla yağış alan vilayetimizde su tasarrufu çağrısı!

 İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Meteoroloji Mühendisliği Kısım Lideri, Afet İdaresi Enstitüsü ve İklim Değişikliği Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, “Karadeniz’de eğim çok fazla, dereler çok kısa, çok süratli bir formda yağan yağmurlar denize karışıyor. Toprak derinliği çok az. Yer altı suyu neredeyse hiç yok. Su kullanımı konusundaki bu davetlerin tüm yıl boyunca yapılması lazım” dedi.

Türkiye’nin yıllık 2 bin 400 kilogram yağış oranıyla en çok yağış alan ili olan Rize’de su ezası yaşanıyor. Kentte son aylarda azalan yağışlar, su düzeyinin düşmesine ve içme suyu kaynaklarının azalmasına yol açarken, kuraklık tehlikesini de beraberinde getirdi. Su tutulan göletlerin bulunmadığı kentte arıtılan dere suyu kaynakları, içme suyu şebekesine veriliyor.

Kentte içme suyu meselesine tahlil için akar yüzey suların biriktirileceği gölet projesi hazırlandı. Rize Belediyesi ile Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından kentte 2 yıl evvel projelendirilen Andon Vadisi üzerinde yapılacak olan “Su Göleti projesi” ile kentin su ezası çözülüp kesintisiz bir içme suyuna kavuşturulması hedefleniyor.  

SU TASARRUFU ÇAĞRISI

Rize Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamada vatandaşların suyu tasarruflu kullanması istendi. Açıklamada, “İlimizde Ağustos-Eylül ve Kasım-Aralık ayları yağış açısından kurak geçmektedir. İlimiz; içme suyu tedariki açısından yağmur suyuna bağlı olarak yüzeysel suların arıtılmasıyla elde edilen suyu kullanmaktadır. Bu nedenle uzun müddettir yağışların az olması ve buna bağlı olarak yüzeysel suların azalmasından ötürü sık sık su kesintisi yaşanmaktadır. İçinde bulunduğumuz bu süreçte daha az mağduriyet yaşamak ismine bütün vatandaşlarımızı su konusunda tasarruflu olmaya davet ediyoruz. Uzun yıllar boyunca yaşamakta olduğumuz su ıstırabını gidermek ismine iki yıl evvel belediyemizin DSİ ile birlikte projelendirdiği ve vilayetimizin su ıstırabını giderecek olan; Andon Vadisi üzerinde yapacağımız Su Göleti Projesi’nin ihalesi yapılmış olup kısa bir müddette inşasına başlanacaktır. Acele bir formda tamamlanması planlanan bu proje ile kentimizin su badiresini çözüp, sağlıklı ve kesintisiz bir içme suyuna kavuşmuş olacağız” denildi.

‘İSRAF YAPMAMALIYIZ’

Rize’nin her mevsim yağış alan bir bölge olduğunu söyleyen Kenan Aloğlu, “Rize’de bu biçimde kuraklık olduğuna nazaran başka kentleri düşünemiyorum. Global ısınma diyorlar hakikaten bu sene bunun manasını çok yeterli anladık. Sularımızı onun için çok verimli kullanmamız gerekiyor. Bizim burada su kasveti hiç olmuyordu lakin artık bunu hissetmeye başladık. Akan sularımızı kıymetlendirmemiz lazım, israf yapmamalıyız” dedi.

‘DERELERDE SU YOK’

Rize’de havaların çok sıcak geçtiğini tabir eden Ömer Adalı, “Bu yaz yağmur çok az yağdı. Evvelce burası yazları yağmurlu geçerdi. Bu yaz yağmur sularımız yok. Ortadan sularımız kesiliyor ancak vatandaşın bu hususta mağdur olmaması gerekiyor. Dereler evvelce daha gürül gürül akardı, artık güzelce suları çekildi” diye konuştu.

Günay Bayraktar ise “Bu yaz havalar çok güneşli geçti. Yağmur yağmayınca akan derelerimiz de kurudu. Sularımız azaldı. Bu durum bizi de üzüyor. Ortadan sularımız kesiliyor” dedi.

‘KARADENİZ’DE 3-5 GÜN YAĞMADIĞI VAKİT KURAK OLUR’

(İTÜ) Meteoroloji Mühendisliği Kısım Lideri, Afet İdaresi Enstitüsü ve İklim Değişikliği Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, Karadeniz’de 3-5 gün yağmur yağmazsa kuraklık olacağını belirterek, şöyle konuştu:

“Yıllık toplam yağış Doğu Karadeniz’de Rize’de 2 ton. Onu görenler ‘burası ne kadar sulak, her tarafı şarıl şarıl su’ diye düşünüyor ancak aslında hakikat değil. Karadeniz’de eğim çok fazla, dereler çok kısa, çok süratli bir formda yağan yağmurlar denize karışıyor. Toprak derinliği çok az. Yer altı suyu neredeyse hiç yok. O yüzden Karadeniz’de 3-5 gün yağmadığı vakit kurak olur. Su kullanımı konusundaki bu davetlerin tüm yıl boyunca yapılması lazım. Bizde bazen ‘kuraklık var, dikkat edin, suyu nizamlı kullanın’ dediğiniz vakit beşerler; ‘su bitecek, büsbütün susuz kalacağız deyip halılarını, perdelerini indirip yıkamaya da kalkabilir’. Panik havası yaratmak üzere tehlikeli bir yanı da var. O yüzden su kullanımı, suyu tasarruflu kullanmak her vakit öğretilmesi anlatılması gereken durum”

KAYNAK: DHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.