Erden Timur: Galatasaray olarak kimseyle gelirimizi paylaşmamamız lazım

Galatasaray’da lider adayı Dursun Özbek’in listesinde yer alan Erden Timur, “Tüm projeler sonrası borçlar ödendikten sonraki 6,1 milyarı hiç kimseye harcatmayacağız. Gelen idareler bu parayı harcayamayacak; ne bu idare, ne bundan sonraki” dedi.

Galatasaray’da yarın yapılacak seçimle yeni lider misyonuna başlayacak. Galatasaray lider adayı Dursun Özbek’in listesinde yer alan ve projelerden sorumlu olacak Erden Timur, açıklamalarda bulundu.

Galatasaray’ın borcunun 2.6 milyar TL olduğunu ve bunun 2.2 milyarının ana para olduğuna dikkati çeken Timur, 1 yılda bu fiyatın faizlerle 2.6’ya geldiğini belirtti. Borçların değişken faizde olduğunu söyleyen Erden Timur, “Yani TL referans faizi artı 1,5. 20’nin üzerine çıkarsa da artı 1. Şu an Türkiye’de enflasyonun yüzde 70 olduğunu düşünürsek, faiz yüzde 70 bile olabilir, üzerine bile çıkabilir. Yani şu anki faiz çok düşük. Düşük faize karşın 400 milyon lira faiz ödüyoruz. Oldu ki 35 oldu; yüzde 36 faiz ödediğimizde yılda 1 milyar faiz demek. Hasebiyle 10’larca yıldır 2.2 milyara çıkmış borç, 2 senede borç kadar faiz eklenecek. Bu sürdürülemez bir durum. Pekala şu an mevcut varlığımız 2.6 milyar ödemeye yetiyor mu satarsak; maalesef yetmiyor. Burada da gerçekçi bakmak gerekiyor. Florya’yı satarsak, Mecidiyeköy’ü satarsak, Riva’dan gelecek gelirle yetmiyor. Neden yetmiyor zira bir anda bu gelir gelmeyeceği için her sene 400-500 milyon faiz dediğimizde, tahsilatın geliş süratiyle, borcun ödenme suratı karşılanmıyor” diye konuştu.

“İNŞAATLARI YAPTIRACAĞIZ, TÜM GELİR BİZE KALACAK”

Gayrimenkuller hakkında ayrıntılı açıklamalar yapan Timur, “Florya’da 22 periyot bir yerimiz var. Bugüne kadar, 5-6 yıldır Florya’da proje burayı Emlak Konut’la yapmaktı. Emlak Konut’la hasılat paylaşımı yahut rastgele bir geliştiriciyle paylaşım yapıldığı vakit yaklaşık 850 milyon üzere gelir elde ediyor Galatasaray lakin Emlak Konut’un koşulu ne? Florya’nın boşaltılması haklı olarak. Bundan evvel boşaltmadık. O yüzden Kemerburgaz’ı yapmak gerekiyor, oranın da maliyeti 300 milyon lira. Yapma süremiz 1,5 yıl. 1,5 yılda tahakkuk edecek faiz 650 milyon lira. Münasebetiyle 950 masrafımız var, 800 gelirimiz var. Florya’dan borcumuzu ödemek ismine bir şey çıkmıyor. Mecidiyeköy ve Riva’nın kalanıyla da borcumuzu ödeyemiyoruz. Ne yapmamız lazım? Mevcut varlığımızı arttırıp, bunu farklı formda değerlendirip ve hiç kimseyle paylaşmamamız gerekiyor. Galatasaray’ın Florya’yı satması için Mecidiyeköy’ü yapmasa için ne Nef’e, ne de bir şeye gereksinimi var. Kimseye gereksinimi yok. Kimseyle gelirimizi paylaşmamamız lazım. İnşaatları yaptıracağız, tüm gelir bize kalacak. Basitçe tüm projelerde modelimiz bu” tabirlerini kullandı.

“GALATASARAY YILLARDIR TESİSLEŞMEYE AİT HİÇBİR ŞEY YAPMIYOR”

“Galatasaray yıllardır tesisleşmeye ait hiçbir şey yapmıyor” diyen Erden Timur, şu tabirleri kullandı:

“Bizim bir tesisleşme planımız var. Gelir gelmez, idarenin mevcuttaki acil 30 milyon Euro lazım, onun dışında da 250-300 milyon lira gayrimenkul projelerine ve tesisler için lazım. O da idare heyeti dayanağıyla finansa edilecek. Parasız maalesef bu projelere başlanmıyor. Özetleyecek olursak; Galatasaray’ın geleceği için bunu çok denetlenebilir, şeffaf bir halde yapmak için bu projeleri ortaya koyduk. Bu projeler genel konseye geldiği vakit, buna genel konsey karar verecek sonuçta. Florya’daki 40 dönümü almak gerekiyor. Burada lider kefaleti gerekecek lakin bunun müsaadesini genel heyet verecek. Bir genel konseyden orayı almak için ve Mecidiyeköy’de genel şura ne yapmak istiyorsa, biz alternatif modelleri, divan hangi bağımsız kuruluşu istiyorsa ona çalıştırıp, kiralanırsa ne olur, satılırsa ne olur… Buna genel heyet karar verecek. Ancak bizim sunacağımız tekliflerin hepsinin altında bu model yazacak. Evet o para kazanılırsa nasıl bir modelle pahalandırılacak. Fonlar nasıl olacak. Bu projeler yapılırken denetçisi kim olacak. Dünyanın 4 büyük denetçisinden biri olmak zorunda. Biz her projeyi kesinlikle bir denetçi firma belirleyeceğiz bağımsız. Galatasaray başkanlık sistemi diyoruz lakin evvel genel heyet sistemi. Genel konsey, lidere bu yetkileri verirse liderin bunun dışında imza yetkisi bile yok. Dört başı mamur bir sistemden bahsediyoruz. Bir şeyin Galatasaray’ın geleceğine ait olduğunu düşünüyorsak, yalnızca listede isimlerini yazıp, proje ismini yazıp, yanına sayı koyamayız. Bu türlü bir şey olmaz. Neyi nasıl yapacağımız, hangi neden-sonuç alakasıyla yapacağımız, hangi modelle yapacağımızı; yaptıktan sonra geliri hangi modelle sürdürülebilir bir sisteme dönüştürebileceğimizi anlatmamız lazım. O yüzden bizim tüm sunumlarımızda, tüm toplantılarımızda herkes alkış kıyamet bu işleri destekliyor zira tek tek, yalın yalın anlatıyoruz. Galatasaray’ın geleceği buradan geçiyor. O 6,1 milyarı; her şey yapılıp, tesisler yapılıp her şey bitince kalan parayı harcatmayacağız hiçbir şekilde…”

“GELECEĞE MİRAS BIRAKMAMIZ LAZIM”

Bu model sonrası Galatasaray’a 9.5 milyar üzere bir sayının geldiğini belirten Timur, “Galatasaray’a buradan borcumuzu ödediğimizde geriye 6,1’lik fon kalıyor. Bu Galatasaray için en kıymetli nokta. Zira hem borcumuzu bu faiz riskinden kurtarmamız lazım hem de bir daha borç birikmemesi için. Yalnızca borcumuzu ödemek; kim borcu öderse ‘en büyük başkan’ olur. Tekrar de gelecekle ilgili bir tahlil olmaz. Yeniden 20 yılda bu türlü bir borç birikir yahut daha fazlası. Tekrar borç birikmemesi için o denli bir varlık yaratmamız gerekiyor ki o ana paraya kimse dokunamayacak. 6.1 milyar dediğimiz sayı daima orada duracak. O Galatasaray’ın kara gün akçesi olacak. Kimsenin dokunamayacağı bir şey. Gelen idareler orayı harcayamayacak; ne bu idare, ne bundan sonraki. Yalnızca onun geliri harcanabilecek. O gelirin tamamını istediği üzere harcamak da sürdürülebilir bir muvaffakiyet olmuyor. Onun da hepsini transfere harcarsak olmuyor. Biz ne yaptık, o fonu da böldük. Mesela altyapıya harcanacak, içeresinde gelecek varlık fonu var. Biz bunları bugün konuşabiliyorsak geçmişin bize bıraktığı miras sayesinde. Bizim de geleceğe miras bırakmamız lazım. Bu fonla yeni Riva’ların Florya’ların yerleri alınacak. Orada ne olacak amatör branşlar fonu olacak. Hasebiyle tesisleşme sayısı ayrılacak” formunda konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.