Erdoğan: İsveç’in bize yaptırım uygulamasını kenara koyamayız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gölcük Tersane Komutanlığı’nda Hızırreis Denizaltısı Havuza Çekme ve Selmanreis Denizaltısı Birinci Kaynak Merasimi’ne katıldı.

Erdoğan, “Bugün Türkiye’nin NATO’ya katkısından övgüyle kelam edenler düne kadar ülkemizi zalimce eleştiriyordu. NATO’da oynadığımız rol apaçık ortadayken, hala müttefiklerimizle yaptırım konuşuyoruz. İsveç’in bize yaptırım uygulamasını kenara koyamayız. Ulusal güvenlik konusunda somut adımlar görmek istiyoruz” diye konuştu.

Erdoğan burada yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Yeni tip denizaltı projemizde birinci denizaltımızı bu yıl içinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’mıza teslimini gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Bugün havuza çekim sürecini yaptığımız Hızır Reis denizaltımızı 2023 yılında, Selman Reisi ise 2027 yılında hizmete girmesini planlıyoruz. Bu yıldan itibaren her yıl bir denizaltımız hizmeti alarak 2027 yılına kadar 6 adet yeni tip denizaltımızı donanmamıza kazandırmış olacağız. Çok değil daha 15-20 yıl öncesine nazaran hayal dahi edilemeyen bu muvaffakiyetleri önemsiyor lakin kâfi görmüyoruz.” (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.