Erdoğan’dan Miçotakis’e: Bunu yaparsanız hava kuvvetlerimiz yanıtı verir

NATO toplantısının akabinde Türkiye’ye dönüş yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, cuma namazının akabinde basın mensuplarına gündeme ait açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

İSVEÇ VE FİNLANDİYA’NIN NATO’YA ÜYELİĞİ

Son NATO doruğu hakikaten ülkemizin bilhassa terörle uğraş, bunun yanında öteki NATO ülkeleri ile olan birlikteliği ve son olarak önümüze getirilen İsveç, Finlandiya üyeliği konusu, bunu kimileri üyelik olarak tabir ediyorlar lakin bu bir davet sürecidir. Bizler bu davete şu anda evet demiş olduk. Bu davetin kimi kuralları var. Bu kurallarımızı da kontratımızın içine yerleştirdik. Bu mukavele ile birlikte de 4’lü görüşme gerçekleştirdik. Bir gün evvel de vazifeli arkadaşlar bu çalışmayı yaptılar.

“ŞARTLARIMIZ KABUL EDİLDİ”

Bu çalışmalarla önümüze geldi. Ama başkanlar olarak yaptığımız görüşmeden sonra dedik ki, bu arkadaşlarımız tekrar bir görüşme devam ettirsinler. Tekrar bir görüşme yaptılar ve o görüşmeden sonra da bizler bu kontratın içerisine girmesi gereken bilhassa teröre ve teröristlere yönelik koşullarımızı koyduk. Bu kaideler kabul edildi. Neydi bu koşullar, tabi bugüne kadar Avrupa Birliği bu işi daima PKK ile geçiştirdi. Biz ise hayır dedik artık bu PKK ile kabul edilecek bir terör çabası değildir. Artık buraya YPG, PYD ve FETÖ terör örgütlerini de bu kontratın içerisine yerleştirmemiz gerekiyor.

“YAN ÇİZMEYE KALKTILAR”

Tabi biraz yan çizmeye kalktılar ancak biz kendilerine dedik ki, bu bizim kırmızı çizgimizdir bunu kabul etmeyecek olursanız buradan muhakkak bu mutabakata evet diyemeyiz bu halde dönersiniz. Sonra tekrar görüşmeler devam etti sonunda kabul ettiler. Artık bunun yazılı metne girmiş olması hele hele bir NATO kontratının mutabakat zaptının içerisine bilhassa PKK’nın dışında YPG, PYD ve FETÖ terör örgütü olarak bunun yerleşmiş olması bizim bu süreçten nasıl bir muvaffakiyetle çıktığımızın en hoş sözüdür. Milletlerarası aktifliği olan mecmualarda bunu bu halde kayda geçmiş oldular. İşin gerçeği de budur. NATO doruğunda de bir iki üç dakikalık sesli değil ama imajlı olarak terörle uğraşımızı, Türkiye’deki terör şovlarını de birebir vakitte Avrupa’nın değişik ülkelerindeki terör örgütlerinin şovlarını de orada yayına geçirdik ve NATO ülkeleri de bunları manzaralı olarak orada seyretme imkanı buldular. Tüm bunlar, dağıttığımız evraklarla onlara alın bakın görün dedik. 

YUNANİSTAN İLE YAŞANAN SORUNLAR

Şimdi kıymetli arkadaşlar bizim Yunanistan’la bir savaşa girelim üzere kaygımız yok. Fakat Yunanistan verdiği sözlerde durmuyor, düşünce burada. Çok kısa bir mühlet içinde 147 defa hava ihlali yaptılar. Biz şayet komşuysak, şayet barış içinde yaşamak istiyorsak bizim hava alanımızı neden ihlal ediyorsunuz. Benim hava kuvvetlerim de size gerekli olan imgeyi verecektir. Hava kuvvetlerimizin de yaptığı budur. Silahlı kuvvetlerimiz üzerine düşen vazifesi yapmaktadır, ihlaller devam ederse bize düşen vazifesi biz yerine getirmeye devam ederiz. Miçotakis burada yalnızca hakkı teslim etmiştir diyeyim ancak birçok başkanlar, bilmiyorum kim sufle etmiştir, bizi barıştırmak için çok uğraş gösterdiler. Şu anda düşünmüyoruz dedik.

PUTİN VE ZELEKSKİ İLE GÖRÜŞME

Arkadaşlarımız Putin ve Zelenski ile randevu için görüşmelerini yapacaklar. Görüşmeleri yapıp, biz burada üzerimizden bu buğday, arpa, yulaf, ayçiçeği yapı olmak üzere mağduriyet çeken ülkelere gönderebiliriz. Bu işin ıstırabını çeken ülkelere biz buradan aracı olmak suretiyle gönderebiliriz. 20 civarında gemimiz orada ve harekete hazır durumdular. İnşallah verecekleri olumlu karşılıkla da adımı atacağız.

“AFET BÖLGESİ İLAN ETTİK”

Son devirlerde çok önemli afetlerle karşı karşıyayız, Rabbim yardımcımız olsun. Bakan arkadaşlarımız bu afetler karşısında ağır bir çalışmayla bunların üstesinden geldik, geliyoruz. Ağır bir halde kurumlarımız çalışmaları devam ettiriyor. Artvin’de heyelan sebebiyle 1 TIR’ımız kayaların altında kaldı ve 1 vatandaşımız hayatını kaybetti. Orada da takımlar çalışmalarını sürdürüyor. Bu afetleri sıfırlamak, olmaz demek mümkün değil fakat son yangın afetinde tüm itfaiyecilerimiz, kurumlarımız 4 buçuk günde bu yangının üstesinden geldiler. 5 bin 500 hektarlık bir alanı da bu afette kaybettik lakin tekrar oraları yeşillendireceğiz. Bu ziyan gören bölgeleri bilhassa genel hayata tesirli afet bölgesi ilan ettiğimizi söyleyeyim. Afet bölgeleriyle ilgili devletin yapması gereken dayanaklar neyse bunları da hızla gerçekleştireceğiz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.