Eskişehir’de ucuz ekmek kuyruğu

Kurban bayramı öncesinde, Eskişehir İç Anadolu Fırın Patronları Sendikası’nın talebi ile Eskişehir Ticaret Odası meclisi tarafından, 200 gramı 3 liraya satılan ekmeğin 4 liradan satılmasına karar verildi. Kararın akabinde her geçen gün vatandaşların halk ekmeğe olan talebi artıyor. Vatandaşlar, piyasaya nazaran 1.50 lira daha ucuz olan halk ekmekten alabilmek için uzun kuyruklar oluşturuyor.

Hayat pahalılığı vatandaşın cebini yakmaya devam ederken, vatandaşlar 3 kuruş tasarruf yapabilmek için uzun kuyruklara katlanmak zorunda kalıyor.

Eskişehir’de de vatandaşlar piyasaya nazaran daha ucuz olan halk ekmekten alabilmek için uzun kuyruklarda beklemek zorunda kalıyor.

EKMEK ARTIRIMIYLA BİRLİKTE KUYRUKLAR UZADI

İğneden ipliğe gelen artırımlar vatandaşların alım gücünü kısıtlarken, vatandaşlar da her şeyin en hesaplısını almaya çalışıyor. Eskişehir’de geçen Aralık ayında iki defa artırım uygulanarak 210 gramı 2.50 liradan satılan ekmek, son olarak Nisan ayında zamlanmıştı.

210 gramı 3 liradan satılan ekmeğin maliyetini kurtarmadığını belirten fırıncılar, akaryakıta gelen artırımlar nedeniyle, kurban bayramı öncesinde Eskişehir Ticaret Odası’ndan (ETO) artırım talebinde bulunmuşlardı.

ETO, Eskişehir İç Anadolu Fırın Patronları Sendikası’nın ekmek artırımı ile ilgili talebine olumlu karşılık vererek, bayram sonrası geçerli olmak üzere ekmeğe 1 lira artırım yapılmasına karar vermişti. 200 gramı 3 liradan satılan ekmeğin fiyatı 4 lira olurken, 250 gramı 4 lira olan ekmeğin fiyatı ise 5 lira olarak belirlenmişti.

Fırın ve bakkallarda ekmek fiyatının 4 lira olmasının ardından vatandaşlar, belediyenin sattığı halk ekmeği tercih etmeye başladı.

Sayıları her geçen gün artan, çabucak hemen tüm mahallelerde yer alan Büyükşehir Belediyesi halk büfeleri önünde, ekmeğe yapılan son artırımdan sonra uzun kuyruklar oluştu.

Vatandaşlar, belediyenin 200 gramını 2.50 liradan sattığı halk ekmekten alabilmek için uzun mühlet kuyrukta beklemek durumunda kalıyor.

“135 LİRA KÂRIM OLUYOR”

Artan hayat pahalılığı karşısında hey şeyden tasarruf etmeye çalışan vatandaşlar mesken ekonomilerine katkı olması nedeniyle uzun kuyruklara katlanmak mecburiyetinde kalıyor.

Halk ekmek büfelerinden ekmek alan 68 yaşındaki emekli Tuncay Barış, kuyruklara alıştıklarını söz ederek, “Ay sonunu getirebilmek için çok ince hesap yapıyoruz. Pazar, market alışverişlerini kısıtladık. Her şeyin ucuzunu almaya çalışıyorum. Pazar alışverişini bile daha hesaplı olması açısından akşam saatlerinde yapıyorum. Fırın yahut bakkaldan 4 liraya alacağım ekmeği kalk ekmek büfesinden 2.50 liraya alıyorum. Her gün 3 ekmek tüketiyoruz. Aylık olarak 135 lira kârımız oluyor. Bu para ile de öteki bir eksiğimizi gideriyorum. Zaman artık tasarruf periyodu. Bu nedenle belediye ekmeğini tercih ediyoruz” tabirlerini kullandı.

YILDA 15 MİLYON EKMEK ÜRETİLDİ

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin en kıymetli toplumsal projelerinden olan Halk Ekmek, son teknoloji ile donatılmış yeni tesisine kavuşuyor. Ankara Yolu üzerinde yaklaşık 6 bin metrekarelik alanı kapsayan yeni fabrikanın sene sonuna kadar hizmete açılması planlanıyor.

Büyükşehir Belediyesi 2001 yılından bu yana Eskişehirlilerin sağlıklı, ekonomik ekmek muhtaçlığını karşılayan Halk Ekmek Tesisleri’ni yeniliyor. Gerek mevcut tesisin kapasitesinin artan gereksinime karşılık verememesi gerek teknolojisinin eskimesi nedeniyle yeni tesis konseyimi için çalışmalara başlanıldı. Yeni inşaat ile ilgili bilgi veren Eskişehir Büyükşehir Belediye Lideri Yılmaz Büyükerşen şunları söyledi:

“Uzun yıllardır çok değerli bir toplumsal proje olan Halk Ekmek, sessiz sedasız her gün on binlerce ailenin bütçesine ufak da olsa katkı sağlıyor. Bilhassa ekonomik krizin derinleştiği bugünlerde tüm zahmetlere karşın üretimini arttırarak daha fazla vatandaşımızın yanında olmaya, aile bütçelerine dayanak olmaya devam ediyoruz.

Yenilemiş olduğumuz büfelere pek çok mahallemizden talepler geliyor. Bir taraftan da bu hususla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Son 1 yıl içerisinde 15 milyon 453 bin adet somun ekmek üretimi gerçekleştiren Halk Ekmek, ucuz fiyat siyaseti ile yaklaşık 15 milyon TL’ye yakın bir paranın vatandaşımızın cebinde kalmasına imkan sağlamıştır.

Vatandaşlarımızdan gelen talepler doğrultusunda yeni ve çağdaş bir fabrikanın kurulması için yeni tesislerimizin imaline başladık. Ankara Yolu Yaş Zerzevat ve Meyve Hali yanında bulunan toprağımıza yapmakta olduğumuz tesis her istikametiyle Türkiye’nin örnek ekmek üretim fabrikalarından biri olacaktır.

Öyle sanıyorum ki 2023 yılının başında tesisimiz hizmete başlayacak. Yeni tesisle birlikte yeni ekmek çeşitlerini de halkımızın beğenisine sunmayı planlıyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.