Fatma Girik’in mirasında arbede kızıştı

Ocak ayında hayatını yitiren Türk sinemasının efsane ismi Fatma Girik’in mirasını bıraktığı yeğeni Fatma Ahu Turanlı ile ablası Müesser Girik’in avukatları bugün açıklama yaptı. Avukat Sabit Emekdar “Fatma Girik vasiyetnamesini hazırlandığında akli istikrarı de fiziki istikrarı de yerindeydi. Fatma Girik kardeşi Günay Girik’i bilerek ve isteyerek mirasından yoksun bıraktı” diye konuştu.

Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı Torba Mahallesi’nde yaşayan ve 24 Ocak 2022 tarihinde ömrünü yitiren Türk sinemasının efsane ismi Fatma Girik’in mirası dava konusu olmuştu. Girik’in kardeşi Günay Girik vasiyetnamenin açıklanmasından ablasının o periyotta akli istikrarının yerinde olmadığı gerekçesiyle iptal davası açmıştı.

Girik’in mirasının büyük kısmını bıraktığı yeğeni Fatma Ahu Turanlı ile kardeşi Müesser Girik’in avukatları Aksiyon Pektaş ve Sabit Emekdar bugün kendilerine ilişkin hukuk ofisinde açıklama yaptı.

“KARALAMA KAMPANYASI”

Avukat Sabit Emekdar, vasiyetnamenin açıklanmasından sonra Günay Girik ve avukatının vasiyetname iptal davası açtığını ve müvekkileri Fatma Ahu Turanlı hakkında temelsiz argümanlarda bulunup, Fatma Girik’in vasiyetini verdiği 2018 yılında akli istikrarının yerinde olmadığı tarafındaki savlar üzerine açıklama yapma ve kamuoyunu doğur bilgilendirme gereği duyduklarını belirterek,

“Bugüne kadar, Günay Girik’in, müvekkilim Fatma Ahu Turanlı’ya karşı, başlatmış olduğu karalama kampanyası ile palavra beyanlarına ve iftiralarına karşı bir karşılık verme muhtaçlığı duymadık.

Ancak, Günay Girik’in, açmış olduğu vasiyetnamenin iptaline ait dava sonrası yapmış olduğu, gerçeklikten uzak ve iftira niteliğindeki açıklamaları ve argümanları sebebiyle, bu basın açıklamasını yapma zorunluluğumuz hasıl olmuştur” diye konuştu.

“GÜNAY GİRİK ARGÜMANLARI İLE ÇELİŞMEKTE”

Emekdar, Fatma Girik’in 2018 yılında, tüm ayrıntılarını en ince detayına kadar düşünüp, tarttıktan sonra verdiği kararla bir vasiyetname hazırlayıp bıraktığını belirterek,

“Günay Girik, bu vasiyetnamenin hazırlandığı günlerde Fatma Girik’in akıl sıhhati ile ilgili kuşkular olduğunu tez etmiştir. Halbuki birebir Günay Girik kelam konusu vasiyetnamenin hazırlanmasından 4 yıl sonra, merhumun vefat ettiği gün, TV ekranlarında verdiği röportajlarda ısrarla “ablamın hiçbir şeyi yoktu, yalnızca yürümekte zorluk çekiyordu onun dışında hiçbir sıhhat sorunu yoktu” biçimindeki, kamuoyunun hafızalarında tazeliğini koruyan beyanlarda bulunmuştur.

Her iki argüman da Günay Girik’e ilişkin olup, birbiriyle çelişen savlardır. Vasiyetin tanzimi metot ve temel açısından tümüyle yasal mevzuata uygun olarak titizlikle ve en ince ayrıntıya kadar gözetilerek gerçekleştirilmiş olup Fatma Girik, 2018 yılında, 2 şahit eşliğinde, devlet hastanesinden sıhhat raporu alarak noter kanalıyla bu vasiyetnameyi bırakmıştır.

O tarihlerde tüm yakın etrafına bir vasiyetname bırakmak istediğinden bahseden Fatma Hanım vasiyetnameyi bırakmadan evvel de tanıdığı avukatlardan ne yapması ve nasıl yapması gerektiği konularında türel mütalaa almıştır” dedi.

“FATMA GİRİK BİLEREK GÜNAY GİRİK’İ MİRASINDAN YOKSUN BIRAKMIŞTIR”

Avukat Emekdar açıklamasının devamında ise

“Vasiyetnamenin hazırlanmış olduğu devirde, Fatma Girik Hanım, vasiyetnamenin asıl hedefinin Günay Girik ‘i mirasından yoksun bırakmak olduğunu,  yakın arkadaşlarına ve yakın akrabalarına anlatmıştır. Çünkü bu hususa ait mahkeme huzurunda dinleteceğimiz şahitler, savımızı doğrulayacaktır.

Fatma Girik Hanım, bu mevzuyu uzun bir müddet boyunca, her boyutu ile düşünüp değerlendirdikten ve etrafındakilerle istişare ettikten sonra, vasiyetnamesini hazırlayarak Günay Bey’i mirasından yoksun bırakma kararı almıştır.

Dolayısıyla Günay Bey’in tez ettiği üzere, vasiyetnamenin yeğeni Fatma Ahu Turanlı’nın baskısı ile hazırlanması asla kelam konusu olmayıp, büsbütün kendi istek ve dileğiyle ve titiz bir değerlendirmenin sonucunda tüm ayrıntılar göz önünde bulundurularak hazırlanmıştır.

Ayrıca müvekkilim Ahu Hanım, vasiyetname bırakıldığı periyotta İstanbul’da olup sürece hiçbir formda dahil olmamıştır. Bu savımızın gerçekliği de, mahkemeye sunacağımız kanıtlar ve dinleteceğimiz şahitler ile doğrulanacaktır” dedi.

MİRASI YÜZDE 50 YÜZDE 50 YEĞENİ VE KARDEŞİNE BIRAKTI

Avukat Emekdar açıklamasında vasiyetnamedeki miras hisselerinden kelam ederek

“Günay Bey’in argümanı; mirasın büyük bir kısmının müvekkilim Ahu Turanlı’ya bırakıldığı tarafındadır. Burada dikkat çekmek istediğimiz konu şudur; ortada resmi olarak Noter tarafından düzenlenmiş ve mahkemece açılmış olan bir vasiyetname bulunmaktadır.

Bu mevzuyla alakalı bile, karşı tarafça yapılan açıklamalarda, kamuoyunu yanıltacak biçimde gerçek dışı beyanlarda bulunulmaktadır. Mirasın büyük bir kısmının Fatma Ahu Turanlı’ya bırakıldığı istikametindeki argüman gerçeği yansıtmamaktadır.

Fatma Girik, kelam konusu vasiyetname ile; ismine kayıtlı olan gayrimenkulleri, Yeğeni Fatma Ahu Turanlı ve kız kardeşi Müyesser Girik’e eşit paylar halinde bırakmıştır. Ayrıyeten vasiyetnamede, Günay Girik’in 2 çocuğuna, yetiştirme yurdundan esirgeyici aile olarak almış olduğu Ahu Aşkar’a, hatta meskende çalışan yardımcılar olmak üzere toplam 5 bireye de malvarlığından, aşikâr ölçülerde para bırakmıştır.

Ama Günay Girik’in ismi vasiyetnamede geçmemektedir. Bu içerik de üstte tabir ettiğimiz üzere; Fatma Hanım‘ın sıhhatinde şuurlu bir halde almış olduğu karar ile Günay Bey’i mirasından yoksun bırakmak istediğini ve bunun için bu türlü bir vasiyetname hazırladığını açıkça ortaya koymaktadır” sözlerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.