Galatasaray’da Dursun Özbek’in gündemi ağır

Galatasaray’da dün nefesleri kesen bir seçim yaşandı. Oylar sayıldıkça heyecan tavan yaptı. 4 bin 459 üyenin katıldığı seçimde Hamamcıoğlu 2073, Özbek ise 2208 oy aldı. 135 farkla lider olan Dursun Özbek, Ocak 2018’de ayrıldığı koltuğuna yine oturdu.

G.Saray Lisesi’nde saat 10.00’da başlayan seçimde 15.00’te sandıklar kapandı. 4 bin 459 üyenin 24 sandıkta oy kullandığı seçimde birinci sandıklarda Hamamcıoğlu farkı açarken 10 sandığın akabinde oylar dengelenmeye başladı.

Son 10 sandıkta Özbek farkı azaltıp 22. sandıkta öne geçti ve tekrar başkanlık makamına geldi. Büyük coşku yaşayan Özbek ve grubu, Mayıs 2024’e kadar misyonda kalacak.

Yeni idaresi bekleyen finansal yük

Yeni idaresi güçlü bir maraton bekliyor. Salı günü mazbata merasimi ile misyonlarına resmen başlayacak olan Dursun Özbek idaresi, kısa vadede futbol kadrosuna 20 milyon euro ödemek zorunda. İşte yeni lider ve yöneticileri bekleyen finansal yük:

  • 3 aylık birikmiş futbolcu ve teknik heyet alacakları (8 milyon euro). Cicaldau başta olmak üzere ötelenmiş bonservis taksitleri (7 milyon euro).
  • Muhammed”in satın alma opsiyonu (4 milyon dolar).
  • Torrent’in tazminatı (1.5 milyon euro).
  • Yıkık vaziyetteki Galatasaray Adası’nın eski haline dönmesi için 22 milyon TL masraf yapılması gerek.
  • Ağustos ayında Bankalar Birliği muahedesi kapsamında birinci faiz ödemesi (200- 300 milyon TL) gerçekleşecek.
  • 500 milyon TL’den fazla borç ödemesi gereken idare, transfere kaynak yaratıp Kemerburgaz, Mecidiyeköy ve kapalı basketbol salonu üzere projelere finansman bulmaya çalışacak.

Erden Timur Sportif A.Ş.’de misyon alacak

Başkanlık koltuğuna Dursun Özbek’in oturması ile birlikte Erden Timur da Sportif A.Ş.’de vazife alacak. Bu dönem erkek basketbol kadrosunun sponsorluğunu üstlenen ve grubun ligde yarı finale kadar çıkmasının mimarlarından biri olan Timur ayrıyeten stada isim sponsoru olarak da Elmas idaresine takviye vermişti. Sarı-kırmızılı kulübün Florya, Kemerburgaz, G.Saray Adası üzere yerlerde yapılması planlanan projelerinin dümeninde NEF İdare Şurası Lideri Erden Timur yer alacak.

Kadınlar mor pusula kullandı

Burak Elmas periyodunda yöneticilik yapan Başak Karaca, seçimi protesto etti. Karaca, “Biz bayanlar olarak mor oy vereceğiz. İki listede de bayan olmamasını protesto edeceğiz” dedi. 15 kişilik idare heyeti listelerinde Dursun Özbek yalnızca 2 bayan üyeye yer verirken, Eşref Hamamcıoğlu’nun idare şurasında bayan yoktu.

Terim oy kullanmaya gelmedi

Seçim sırasında gözler Fatih Terim’deydi. G.Saray Divan Konseyi Üyesi de olan tecrübeli teknik adam, oy kullanmaya gelmedi. Terim’in Bodrum’da olduğu öğrenildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.