Güney Koreli profesöre eşine darptan 6 yıl 3 ay hapis 

Eşini saatlerce darbettiği teziyle hakkında üç farklı hatadan 14 yıl 6 aya kadar mahpus istemiyle dava açılan İstanbul’da bir özel üniversitede öğretim üyesi olan Güney Koreli Profesör Namkook Lee (70) hakkında birinci duruşmada karar çıktı. Mahkeme, “Eşimin intihar etmesini engellemek istedim. Vurmadım” diyerek ağlayan Namkook Lee hakkında “eşini taammüden yaralama” cürmünden 6 yıl 3 ay mahpus cezası verdi.

İstanbul 54. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, sanık Namkook Lee tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve İmajlı Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Şikayetçi olan eşi Jae Young Lee’yi (64) ise duruşmaya katılmadı.

“İNTİHAR ETMESİN DİYE DURDURMAK İSTEDİM, VURMADIM”

Sanık Namkook Lee tercüman eşliğinde İngilizce tabir verdi. Lee,

“Eşime hiçbir vakit vurmadım. Benim öyküm üç ay evvel başladı. Özel üniversitede kontratlı olarak çalışmaya başladım. İki sınıfta misyon alıyordum. Paramı birinci sömestrde aldım, ikinci sömestrde alamadım.

Bu yüzden stresliydim. Hayal kırıklığına uğramıştım. 2 ay sonra neredeyse tükenmiştim. Bundan ötürü eşimle ortamızda problemler vardı. Ortamızda tartışmalar oluyordu.

Olay günü eşim intihara kalkışmıştı. Komşularım da gördüler. Durmasını söylediler. İkinci kattaki pencereden intihara kalkışmıştı. Eşim 70 kilodur. Ben ise 45 kiloyum. Onu geri çekmeye çalıştım. Sonra gücüm bitmişti. Son gücümü kullandım ve onu yere çektim. Onun ölmesini engellemeye çalıştım.

Ona kasti olarak vurmak ya da darbetmek istemedim. Onu durdurmak istedim. Ben bir erkeğim lakin ondan daha ince bir fiziğe sahibim. Yalnızca onu çektim. Ona katiyen vurmadım” dedi.

“KARIMI SEVİYORUM” DEYİP AĞLADI

Hakimin, mağdurun yüzünde ve bedenindeki yaralanmalara ait tabip raporunu sorması üzerine, sanık Lee, “Bilmiyorum. Sizden duydum” diye karşılık verdi. Hakimin, “Eşiniz şu anda nerede, kendisiyle görüştünüz mü?” halindeki sorusunu sanık Namkook Lee ağlayarak “Karımı seviyorum, sıhhat durumum düzgün değil. Eşimle birlikte olmak istiyorum. Eşimin Türkiye’de olup olmadığını bilmiyorum. Cezaevinde olduğumdan beri eşimden haber almadım” diye cevapladı.

Sanık avukatı Turan Altun, “Müvekkilim dünya çapında tanınan, bilinen bir insandır. Eşiyle 45 yıldır evlidir. Müvekkilim cürüm işlemeye dair kastı yoktur. Eşi Türkiye’ye alışmadığını söyleyerek bu durumu sorun haline getirmiştir. Şikayetçi intihar etmeye çalıştığı için sanık intiharı engelleme evresinde oluşan yaralanmalar vardır.

Darp değil, intiharı engellemeye yöneliktir. Rapordaki yaralanmaların tümü, müvekkilimin eşini çekerken oraya buraya çarpmasıyla oluşan yaralanmalardır. Alınan raporların kâfi olmadığını düşünüyoruz, tekrar İsimli Tıp Kurumuna gönderilmesini istiyoruz” dedi.

SAVCI MÜTALAASINI VERDİ

Duruşma savcısı temel hakkındaki mütalaasında, sanık hakkında “Hakaret” ve “tehdit” cürümlerinden beraatini talep ederken, “Kasten yaralama” cürmünden ise cezalandırılmasını talep etti. Sanık avukatı Turan Altun ise “Hakaret” ve “tehdit” cürmünden mütalaaya katıldıklarını belirtirken, “Kasten yaralama” cürmünden verilen mütalaaya katılmadıklarını belirtti.

“BENİ AFFEDİN”

Mütalaaya karşı kelam verilen sanık Namkook Lee ise, “Türk yargısına saygılıyım, adaletine de güveniyorum. Beni affedin. Kusuruma bakmayın” dedikten sonra Türkçe olarak teşekkür etti.

TAHLİYESİNE KARAR VERİLDİ

Mahkeme, sanık Namkook Lee’nin “Hakaret” ve “Tehdit ” kabahatlerinden kanıt bulunmadığından beraatine karar verirken, hayati tehlikeye sokacak formda eşini taammüden yaralama kabahatinden 6 yıl 3 ay mahpus cezasına çarptırılmasına karar verdi. Mahkeme, sanık hakkında yurt dışına çıkış yasağı ve en yakın karakola imza atması şartıyla da tahliyesine karar verdi.

İDDİANAME

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, tarafların evli oldukları ve bir yıl evvel kuşkulu koca Namkook Lee’nin işi nedeniyle Güney Kore’den Türkiye’ye taşındıkları belirtildi. Taraflar ortasında uyuşmazlık bulunduğu ve 26 Mayıs 2022’de meskende oturdukları sırada Namkook Lee’nin eşinin göğsüne üç sefer yumruk vurarak yaraladığı anlatıldı. Sonraki gün de bu sefer dışarıda birlikte oturdukları sırada tekrar eşiyle tekrar tartışan kuşkulu Namkook Lee’nin eşinin ağzına vurduğu, daha sonra karnına yumruk attığı belirtildi. Birlikte gittikleri konutta kuşkulu Namkook Lee’nin eşinin yüzüne ve bedeninin her yerini yumruklamaya devam ettiği kaydedildi. İddianamede, kuşkulu Namkook Lee’nin eşini saatlerce dövdüğü, dövme sırasında da “Seni öldüreceğim” diyerek küfür, hakaret ve tehditte bulunduğu anlatıldı. Olay nedeniyle Jae Young Lee’nin alınan raporlarında, hayati tehlike geçirecek formda yaralandığı belirtildi. İddianamede, kuşkulu Namkook Lee’nin “Hayati tehlike meydana getirecek biçimde taammüden yaralama”, “Hakaret” ve “Tehdit” hatalarından 5 yıl 10 aydan 14 yıl 6 aya kadar mahpusu talep edildi.

DHA-Genel – Türkiye-İstanbul –
2022-06-21 14:57:34

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.