Horlama sesleri snir krizinemi sebep oluyor? İşte horlamayı durdurmak için kesinlikle yapmanız gereken 9 ipucu

Horlama, uyku sırasında üst teneffüs yollarında oluşan bir teneffüs sesidir. Burun ucu ile gırtlak ortasındaki hava akımı ülkü değilse, etkilenen yumuşak dokular titreşir ve horlarsınız. diye açıklanıyor.

HORLAMA NEDENLERİ

Bu fenomenin nedenleri çoktur. Burun deliklerinin yaşa bağlı olarak zayıflaması ile başlayan, kanat yetmezliği olarak isimlendirilen, eğri bir burun septumu yahut sarkık bir yumuşak damak yoluyla horlamanın birçok farklı nedeni olabilir. Ayrıyeten genel kilo alımı durumunda lisan tabanının da artması ve böylelikle boğazdaki teneffüs boşluğunun daralması mümkündür. Çok alkol tüketimi de lisan ve damak kaslarının daha kolay çökmesine neden olur.

Horlamanın kendisi iki ana cinse ayrılabilir. Horlamanın hayat uzunluğu neredeyse her iki kişiyi etkileyen zararsız biçimi yalnızca toplumsal bir sıkıntıdır ve sıhhate ziyanı yahut telaşı yoktur. Horlayanlar yalnızca ses çıkarır.

HORLAMA KIYMETSİZ BİR ŞEY DEĞİL

Horlamanın ikinci hali olan tıkayıcı horlama, değerli ölçüde daha tehlikelidir ve uzmanların söylediği üzere her durumda süratli bir biçimde tedavi edilmelidir. Bu cins uyku apnesi kardiyovasküler sisteme ziyan verir.” Apne Yunancadan gelir ve sakin manasına gelir. 10 saniye nefes almayı bırakırsanız apneniz olur. Lakin çok apnesi olan şahıslar 60 saniye yahut daha uzun müddet nefes alamazlar, bu da kandaki oksijen doygunluğunu azaltır, organlara daha az oksijen verilir ve uyku apnesinin muhtemel komplikasyonları ortaya çıkar diye açıklanıyor.

Bu nedenle yanlışsız teşhis kıymetlidir: Muayene ile horlamanın nedeni netleştirilmeden horlamaya karşı ipucu verilmesi şüphelidir. Nedenleri o kadar çeşitli olabilir ki hasta kesinlikle doktora başvurmalıdır.

CAN SIKICI HORLAMAYA KARŞI YARARLI İPUÇLARI

1. Öğlen yemeğinden sonra kafeinli içecekler (kahve, siyah çay, kola) içmeyin.

2. Alkolden mümkün olduğunca kaçının ve asla “gece içkisi” olarak kullanmayın.

3. Uyku hapları yahut sakinleştiriciler, lisan ve küçük lisan kaslarını da gevşettikleri ve horlamayı daha yüksek sesle yaptıkları için benzeri bir tesire sahiptir.

4. Genel kilo kaybı da horlamanın doğal olarak kaybolmasına neden olabilir.

5. Sigara içmek de horlama riskini kıymetli ölçüde artırır .

6. Müzik söylemek ilgili kasları güçlendirir. Nefesli çalgılar da boğaz, damak ve lisan kaslarını güçlendirir.

7. Nemlendiriciler mukus zarlarını kuruluktan korur; bunun için serin bir yatak odası size yardımcı olabilir.

8. Akşamları ağır yemek yemeyin.

Bazı horlayanlar için sebep çok kolay bir biçimde giderilebilir:

9. Sırt üstü yatanlar için sırt üstü uyumanızı engelleyen özel yastıklar bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.