Hürriyet mi haklı Sabah mı… Hazımsızlık mı tartışma mı

Türk lirasının Leva karşısında yaşadığı değer kaybı nedeniyle Bulgaristan’dan çok sayıda turist, alışveriş için Edirne’ye akın ediyor. Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Türkiye’ye girişlerde vize muafiyeti tanınan ve kimlikleriyle Türkiye’ye girmeye başlayan Bulgarların sayısı, her geçen gün artıyor. Özel araçlar ve tur otobüsleri ile kente gelen Bulgarlar, alışveriş merkezleri ile sokak arasındaki dükkanların yanı sıra en çok kent pazarlarını tercih ediyor.

Bu akınla birlikte esnaf dükkanlarına Bulgarca tabelalar asarken, bazı firmalar ise sadece Bulgarca yazılı tanıtım afişleri kullandı. Bulgarca tabelaların artması tartışma yaratırken, konu Edirne Belediyesi Meclis Toplantısı’nda da gündeme geldi.

BURGARCA TABELA İÇİN KOMİSYON TEKLİFİ

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, söz konusu afişlerde tek bir Türkçe kelime olmadığını belirterek düzenleme getirilmesi gerektiğini söyledi. Konu hakkında komisyon kurulması gerektiğini ifade eden Gürkan, “Edirne biliyorsunuz son dönemlerde çok sayıda yabancı ziyaretçi alıyor. Bir kısmı turizm, bir kısmı da alışveriş amaçlı geliyor. Buradaki alışveriş hareketliliğinin artması ile beraber bir taraftan Edirne’deki emtia fiyatları yükseliyor ve halkımız bu durumdan memnun değil. Dikkatimi çeken, özellikle reklam mecralarında tek kelime Türkçe olmayan afişler görmeye başladık. Tamamen yabancı isim olan tabelalar. Bununla ilgili olarak belediyede bir komisyon kurulmasını, bu komisyonun mevzuat anlamında çalışma yapmasını, gerekirse uzmanları dinlemesini ve önümüzdeki aylarda bu konuda bir karar almamızı öneriyorum” dedi.

SABAH VE HÜRRİYET KARŞI KARŞIYA GELDİ

Durumu Sabah Gazetesi ‘hazımsızlık’ Hürriyet Gazetesi ise ‘tartışma’ olarak birinci sayfalarına taşıdı.

Sabah Gazetesi, haberde şu ifadelere yer verdi:

“Edirne’ye kimlikle giriş yapan Bulgarlar’ın alışverişi ülkeye döviz kazandırıyor. Edirneli esnaf müşteri çekmek için Bulgarca tabela astı. Belediye Başkanı Gürkan tabelalara karşı çıktı. Edirne esnafı Başkan Gürkan’a, “Sen işine bak, çukurları kapat” diye tepki gösterdi”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.