İkizdere’de ‘Cengiz İnşaat’ aksiyonu: İş makinelerinizle def olup gidin

İkizdere Etraf Derneği, İkizdere’de Cengiz İnşaat tarafından üretimi devam eden taş ocağına karşı ilçe merkezinde basın açıklaması düzenledi. “İkizdere direniyor” pankartı açılan aksiyona İstanbul ve Rize’den ekolojistlerin yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı.

Mezopotamya Ajansı’nın aktardığı habere nazaran; basın açıklamasını okuyan İkizdere Etraf Derneği Lider Yardımcısı Halit Yılmaz, dünyanın sayılı vadilerinden olan İkizdere Vadisi’nin 1 yıl içinde yağmalanıp, yok edildiğini söyledi. Dünyada iklim krizine karşı tedbirler alınırken İkizdere’de ormanların yok edilmesine reaksiyon gösteren Yılmaz, “Doğayı katletmekle kalınmıyor köylülerin hayat alanları da yok ediliyor. Acil kamulaştırmayla çay bahçeleri taş ocaklarına yolları haline getirildi. Yüzyıllardır mecnun bal alanı olarak bilinen Eskenci Vadisi artık yüzlerce iş makinasının hoyratça parçaladığı inşaat alanına çevriliyor” dedi.

‘DEF OLUP GİDİN’

Yılmaz, “Bu taş ocağı ile hilkat garibesi haline getirilen Eskencidere Vadisi tabiat katliamının bir simgesi olarak tarihe geçecektir. Buna seyirci kalanlar, bu ekosistemin talan edilmesini destekleyenler bu kara lekeyi ömürleri boyunca taşıyacaktır. Taş ocağını durdurun, bu talana ve kırıma son verin. Yok ettiğiniz her ağaç, her canlı geleceğimiz olan çocuklarımızındır. Bütün kötülüklerinizle, iş makinelerinizle İkizdere’den def olun” diye konuştu.

OTURMA HAREKETİ YAPTILAR

İlçe merkezinde yapılan basın açıklamasının akabinde kitle, taş ocağı yapılan bölgeye giderek hafriyat taşıyan kamyonların önünü kesti. 2 saate yakın burada oturma hareketi yapan kitle kamyonların alana girip çıkmasını engelledi. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.