İmamoğlu: İBB Sözcüler Şurası makamını kaldırdım

İBB Lideri Ekrem İmamoğlu Atatürk Havalimanı’nın yıkılması ve yerine millet bahçesi yapılacağına ait “Şu anda bizim elde ettiğimiz sayılara nazaran İstanbul Havalimanı’na yapılacak ek imalat 5 milyar euro’nun üzerinde. Atatürk Havalimanı’nın mevcut bedeli ise 4 milyar euro’nun üzerinde. Bunun manası aslında hepimizin cebinden 10 milyar euro’nun gitmiş olması” dedi.

İmamoğlu Türkiye’nin şimdiki kurallarda en kıymetli borçlanan ülke olduğunu söyleyerek “Böylesi adımlar atmak akılcı değildir. Şayet diğer bir çıkarınız yok ise” dedi.

İMAMOĞLU: MURAT ONGUN YOL ARKADAŞIM

İBB Sözcüsü Murat Ongun’ın yürüttüğü İBB Sözcülüğü ünitesinin kaldırıldığı tezleri toplumsal medyanın gündemine oturdu. İmamoğlu, bu savlara ait ise “Murat Ongun benim yol arkadaşımdır. Diğer vazifeleri vardır. Tekrar benim kararımla sözcülük makamını uygun görmüştüm. Siyasi rakiplerin de dezerformasyon gayretinden ötürü sözcülük makamını kaldırdım. Ongun vazifelerine devam ediyor” dedi.

İmamoğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Acı olan şu İstanbul Havalimanı var artık bu bir realite. Bunu hiç kimse inkar etmiyor. Başlangıcından bu güne yapılan yanlışlar çok konuşuldu lakin bugün sorun o değil. Bugün ülkemiz en kıymetli borçlanan ülkesi. Türkiye riskli bir ülke. Risk puanı en yüksek ülkelerden biri. Bu tarafıyla bu ihraca girerse kâfi talebi göremeyebiliriz diye buna cüret edemeyen ülkede kamu kurumları özel kuruluşlar var. Bu bir gerçeklik. Türkiye’nin bu durumunda 10 milyarlarca euro’yu çöpe atmasının ne manası var, kime karı var? İstanbul Havalimanı’nın şuursuzca ve fütursuzca taşınmasının bu kente birkaç bedelinden bahsetmek isterim. Daha düne kadar bu bölgenin havalimanı tesiri altında turizm alanı ve bilhassa ticari alanlarla planlanan noktalarda beşerler milyarlarca liralık yatırım yaptılar. Şu anda havalimanının yakın bölgesinde 50’nin üzerinde büyük yapılar oteller ne yazık ki boş. Daha düne kadar bu havalimanına nazaran gardını aldı beşerler. Ancak bir anda bir karar veriliyor ve bir havalimanı yapılıyor. Bu havalimanına hala toplu taşıma ile gidemiyoruz. İki metro sınırı yapılıyor. Bu metro sınırlarının tekrar yapılmasının bile bu kente bedeli milyarlarca euro.

Ortak aklı hakim kıldığımız toplantılarda ortaya çıkan bir gerçeklik var. Şu anda bizim elde ettiğimiz sayılara nazaran İstanbul Havalimanı’nın yapacağı ek imalat 5 milyar Euro’nun üzerinde. Atatürk Havalimanı’nın mevcut pahası ise 4 milyar Euro’nun üzerinde. Deniliyor ki biz burayı kullanmayacağız ve oraya 5 milyar Euro daha yatırım yapacağız ve tek bir havalimanına bunu taşıyacağız. Bunun manası aslında hepimizin cebinden 10 milyar Euro’nun gitmiş olması. Borçlanmakta ve borçlanırken de dünyanın en kıymetli biçimiyle borçlanan ülkesiyken böylesi adımlar atmak akılcı değildir. Şayet öbür bir çıkarınız yok ise.”

(HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.