İran haber ajansı: Erdoğan ile Esad görüşecek

İran’ın yarı resmi haber ajansı Tasnim’in geçtiği haberde Erdoğan’ın Esad ile görüşeceği ileri sürüldü. 15-16 Eylül’de Özbekistan’da yapılacak Şangay Beşlisi oturumunda gerçekleşebileceği argüman edilen bu görüşmeye Putin’in aracılık edeceği ileri sürüldü.

Son günlerde Ankara’dan Suriye rejimi ile alakaları olağanlaştırma bildirileri gelmeye başlamıştı.

Tasnim haber ajansı, Putin’in Şangay İşbirliği Örgütü’nün Semerkand doruğuna Suriye Devlet Lideri Esad’ı da davet ettiğini tez etti.

Ajans, tepe sırasında Erdoğan, Putin ve Esad’ın bir üçlü görüşme gerçekleştirebileceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, en son 5 Ağustos’ta Soçi’de Putin ile görüşmüş ve burada “Sayın Putin rica etti; nasip olursa biz de inşallah oradaki toplantıya katılacağız” halinde açıklama yapmıştı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Ankara’da düzenlenen 13. Büyükelçiler Konferansı’nın kapanışında “Muhalefet ile Suriye’deki rejimi bizim bir halde anlaştırmamız lazım. Aksi takdirde kalıcı bir barış olmaz” demiş ve yıllar sonra ‘Esed’ yerine ‘Esad’ sözünü kullanmıştı.

ERDOĞAN ‘SİYASETTE DARGINLIK OLMAZ’ DEMİŞTİ

Erdoğan, geçen hafta Ukrayna’ya yaptığı ziyaretin dönüşünde de Suriye idaresiyle diplomatik alakaların yine tesis edilmesi konusunda konuşurken, “Siyasette dargınlık olmaz. Her an barış içinde olacaksın. Her an görüşebilme imkânı yakalayacaksın” dedi.

Vatan Partisi Genel Lideri Doğu Perinçek ve AKP’den ayrılarak Vatan Partisi’ne geçen iş insan Ethem Sancak da, eylül ayında Şam’a giderek Esad’la görüşeceklerini belirtmişti.

Tasnim Perinçek’in 12 kişilik özel bir uçakla eski bakanlar ve üst seviye diplomatlarla birklikte Şam’a uçacağını ileri sürdü. Bu uçuşun 2011 yılından beri Türkiye’de Şam Havalimanı’na yapılan birinci direkt uçuş olacağı vurgulandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.