İran’da artan besin fiyatları protesto edildi: En az 22 kişi tutuklandı

İran’da un, yumurta, ekmek, makarna ve et üzere temel besin eserlerine gelen fahiş artırımlar protesto edildi. Ülkenin en az altı eyaletinde düzenlenen protestolarda, polis göstericilere baton ve göz yaşartıcı gazla saldırdı. Ülkenin güney ve güneybatısında yer alan Huzistan ve Luristan eyaletlerinden paylaşılan görüntülerde, polislerin havaya ateş açtığı görüldü.

‘DİKTATÖRE ÖLÜM’

İran devlet medyası, göstericileri “provokatör” olarak tanımlayıp, onları dükkanları yağmalamakla suçladı. En az 22 göstericinin tutuklandığı belirtildi.

Toplumsal medyada paylaşılan görüntülerde, göstericilerin ülkedeki dini önderler için “kaybolun” dedikleri ve “diktatöre ölüm” diye bağırdıkları görüldü. Göstericiler, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’in istifasını isteyip, misyona gelmeden evvel vadettiği ekonomik ıslahatları hayata geçirmediği için “yalancı” olmakla suçladı.

BESİN ESERLERİNE YÖNELİK SÜBVANSİYONLARA SON VERİLMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Reisi, bu hafta başında ekonomik krizle gayret kapsamında temel besin eserlere yönelik sübvansiyonlara son verileceğini açıklamıştı. Reisi’nin açıklamalarından çabucak sonra, sıvı yağın fiyatı yüzde 40 artarken, yumurta ve tavuk etinin fiyatı yüzde 50 artmıştı.

İran Tarım Bakanı Seyyed Javad Sadatinejad, bu hafta yaptığı açıklamada, fiyat artışlarının sebebi olarak Ukrayna savaşını göstermişti. Bakan ayrıyeten, ülkede kaçakçılık faaliyetleri olduğunu söylemiş, besin eserlerinin komşu ülkelere kaçırıldığını belirtmişti.

Enflasyonun yüzde 40 civarında seyrettiği İran, uzun bir vakittir ekonomik krizle boğuşuyor. ABD tarafından uygulanan ekonomik yaptırımlar, İran’ın en değerli gelir kaynağını oluşturan petrol ihracatını gaye alıyor. Ayrıyeten, ülkenin populist ekonomik siyasetler ile berbat yönetildiği belirtiliyor. (DIŞ HABERLER)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.