İsrail’den ‘savaş’ açıklaması: Gerekirse tereddüt etmeyeceğiz

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, gündeme ait değerlendirmelerde bulundu.

Benny Gantz, Filistin İslami Cihad Hareketi‘ni, taarruz düzenleme niyetlerinden geri adım atmazlar ise İsrail‘in harekete geçeceği konusunda uyardı.

Gantz, “Genel olarak düşmanlarımıza ve Hamas ve İslami Cihad Hareketi başkanlarına açıkça söylüyorum, Vaktiniz hudutlu. Tehdit o denli ya da bu türlü ortadan kaldırılacak” dedi.

‘HAMAS, GAZZE VATANDAŞLARINI REHİN TUTUYOR’

Benny Gantz, Hamas ve öteki Filistinli kümelerin Filistinlileri “rehin” tuttuğunu öne sürerek, kümelerin tehditleri nedeniyle her gün binlerce Filistinli tarafından kullanılan Erez Geçişi‘nin kapalı kaldığını söyledi.

Gantz, Gazze sonundaki toplulukların sakinlerinin “yıllar boyunca tam takdiri hak eden bir sivil direnç gösterdiklerini” belirtti.

Gantz ayrıyeten, “Misyonumuz, tansiyonun bitmesini ve rutin geri dönüşleri sağlamaktır. Etraf sakinlerine sesleniyorum, yanınızdayız ve sizi korumak için gereken her şeyi, sorumlu, kararlı ve gerekli sonuca götürecek güç kullanma kanısına nazaran yapacağız” dedi.

‘HER TÜRLÜ HAREKETE HAZIRLANIYORUZ’

Benny Gantz, İsrail ordusunun “güneyden, merkezden ve kuzeyden tüm cephelerde gerekli olacak her türlü harekete hazırlandığını” söyledi.

Gantz, “Gerektiği sürece tüm kesimlerde operasyonel faaliyete devam edeceğiz” sözlerini kullandı.

Gantz, dünyaya, bilhassa de Gazze’ye müdahil olan ülkelere yaptığı açıklamada, İsrail’in “sınırlı hareket ettiğini”, lakin İsrail’in güneyindeki sivil hayatı “tam normale” döndürmek için “güçle” hareket edeceğini söyledi.

Gantz ayrıyeten, “Bir savaş için çabalamıyoruz, lakin gerekirse tereddüt etmeyeceğiz” diye konuştu.

NE OLMUŞTU?

Gazze Şeridi etrafındaki gerginlik, İslami Cihad Hareketi önderi Bassam Saadi‘nin Pazartesi gecesi Cenin’de tutuklanmasının akabinde yükseldi.

İsrail ordusu, İslami Cihad Hareketi’nin intikam alma korkusu nedeniyle güçleri artırdı ve hudut boyunca yolları kapattı. Tedbirler, Gazze şeridi sakinlerini büyük ölçüde kilit altına aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.