İzmir’de kirasını ödeyemeyen aile bayramda sokakta kaldı

İzmir’in Karabağlar ilçesine bağlı Abdi İpekçi Mahallesi’nde oturan ve geçimini hurdacılık/kağıt toplayıcılığı ile sağlayan Ramazan Çağlar, geçen aylarda yerde bulduğunu söylediği kırık bir kömür sobası ve PVC kesimini aldığı gerekçesiyle hakkında hırsızlık hatasından soruşturma açılıp mesken hapsine çarptırıldı.

Dışarı çıkamadığı için çalışamayan ve aylık 400 lira olan mesken kirasını 4 ay boyunca ödeyemeyen Çağlar, kasvete girdi. Mesken sahibine kelam verdiği tarihte ödeme yapamayınca meskenden çıkmak zorunda kalan Ramazan Çağlar, birlikte yaşadığı Gül Bulut ve 2 yaşındaki kızları Irmak ile birlikte arife günü dışarıda kaldı. Mahalledeki ağaçlar ortasına bir örtü çeken ve yere serdikleri halı üzerinde yaklaşık 3 hafta yaşayan ailenin 2 yaşındaki kızı Irmak, evvelki gün Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı İzmir Vilayet Müdürlüğü yetkilileri tarafından sıhhatsiz ömür şartları nedeniyle götürüldü ve yurtlara teslim edildi.

‘EV ARIYORUM KİMSE VERMİYOR’

ANKA’da yer alan habere nazaran, etraftakilerin yardımı ve çöpten topladıkları yiyeceklerle hayatlarını sürdüren aile, yetkilerden yardım istedi. Kağıt toplayıcılığı ve hurdacılık yapan baba Ramazan Çağlar, aldığı konut mahpusu cezası nedeniyle uzun müddettir dışarı çıkıp çalışamadığını belirterek şöyle konuştu: “2-3 haftadır buradayız. Mesken sahibine kirayı ödeyemedim. Konut mahpusum vardı, benim. O yüzden mesken sahibi de bizi çıkardı. 4 ay borcum vardı oraya; su, elektrik borcum vardı. Aylık 400 milyon (400 lira) ödüyordum. Mesken sahibi ‘Nasıl yapacağız?’ dedi. ‘Olursa vereceğim, görüyorsun halimizi’ dedim. ‘Ayın 20’sinde vereceğim’ diye kelam verdim Veremediğim için çıktım buraya geldim. Toplumsal yardımlaşma gelip, çocuğu götürmüş. ‘Bir mesken bulun, size dayanak çıkacağız’ dediler. Mesken arıyorum kimse vermiyor. Gidiyorum 5-6 aylık peşin istiyorlar. Bir de 3-4 milyar (3-4 bin lira) depozit istiyorlar. Verecek gücüm yok. Devletin vereceği de bir iki aylık kira. Hurda işi yapıyoruz. Kağıt topluyorum. 20-30 liralık satıyorum. Kendimize domates, biber, patlıcandır alıp yiyoruz.”

‘ÇOCUĞUMU GERİ VERSİNLER…’

Yetkililerden yardım isteyen Ramazan Çağlar, şöyle devam etti: “Çocuğumuzu bir an evvel almak istiyoruz. Dün gece yatamadık. Daima düşünüyorum. Burada oynuyordu çocuğum. Dün gece geldiler, aldılar götürdüler. Çocuğumu geri versinler. Öteki bir şey istediğim yok onlardan. Bu halimizden şad değiliz. Her türlü pisliğin içinde yaşıyoruz. Bir yardım etsinler, Allah isteği için. Ben dağda kırık soba ile bir pimapen kapı aldım. Jandarma yakaladı. ‘Hırsızlık maksadıyla almadık’ dedim ancak aldılar karakola götürdüler. Savcı bize mesken mahpusu verdi. Dışarıya çıkamıyorum. Konut hapsinden sonra kiramı, suyumu, elektriğimi ödeyemedim. Buraya geldim, bu rezilliğin içindeyim.”

Anne Gül Bulut ise etraftakilerin yardımı ile yaşamaya çalıştıklarını belirterek, “Konu komşu yardım ederse o denli yaşıyorum. Yardım istiyorum büyüklerimden. Bir tane konut bulsunlar. Konutumu yerleştirsinler. Çocuğumu oradan çıkartmak istiyorum. Bir tane çocuğum var. Dün buradan ağlaya ağlaya götürdüler, çocuğumu. Yatamadım. Çocuğumu bir an evvel çıkartayım diye dua ediyorum. Konut bulmaya çalışıyorum. Marketten patlıcan şunu bunu atarlarsa gidip çöpün yanından alıyorum” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.