Kazakistan’a Rusya’dan petrol mahzuru

Avrupa’ya daha fazla petrol sevk etme niyetinde olan Kazakistan’a Rusya yargısından engelleme geldi. Rusya’da bir mahkeme, Kazakistan’ın petrol ihracatı için kullandığı Novorossiysk’teki terminalin 30 gün müddetle kapatılmasına hükmetti. Hazar Boru Çizgisi Konsorsiyumu bahisle ilgili açıklamasında, “mahkeme kararını uygulamaya mecbur olduklarını” lakin kararı temyiz edeceklerini duyurdu.

Rus Interfax haber ajansının haberine nazaran terminalin kapatılmasına münasebet olarak Hazar Boru Sınırı Konsorsiyumu’nun etraf müdafaa prosedürlerine uymaması gösteriliyor. Rus makamları, şirketin bir petrol kazası halinde hayata geçirmesi gereken acil durum planı evraklarında eksiklik olduğunu ileri sürüyor.

Şirkete bu eksikleri kapatması için evvel 30 Kasım’a kadar tarih verilmişti lakin Salı günü Rusya’daki bölgesel denetleme heyeti sürpriz bir biçimde terminalin kapatılmasını istedi. Mahkeme de bu talebin hukuka uygun olduğuna hükmetti.

Denize kıyısı olmayan Kazakistan, ihraç ettiği petrolün yüzde 80’ini Rusya’nın Karadeniz’deki liman kenti Novorossiysk’te bulunan bu terminal üzerinden dünyaya ulaştırıyor.

TOKAYEV, MİCHEL İLE GÖRÜŞMÜŞTÜ
Kazakistan Devlet Lideri Kasım Cömert Tokayev, hafta başında Avrupa Birliği’ne (AB) daha fazla petrol ve doğal gaz sevk etme teklifinde bulunmuştu.

Avrupa Kurulu Lideri Charles Michel ile bir telefon görüşmesi yapan Tokayev, “Kazakistan, global pazarların ve Avrupa pazarlarının istikrarı için hidrokarbon potansiyelini kullanmaya hazırdır dedi. AB’ye alternatif kıtalararası koridorlar geliştirme konusunda iş birliği yapmayı öneren Tokayev, Michel ile görüşmesinde ayrıyeten “Kazakistan’ın en büyük ticaret ortağı olan AB ile istikrarlı ilgiler geliştirmeye bağlı olduklarını” söz etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.