Kiev Belediye Başkanı: Yasak sırasında sokağa çıkanlar düşman grup sayılacak

Kiev Belediye Başkanı: Yasak sırasında sokağa çıkanlar düşman grup sayılacak

Son dakika haberleri… Rusya’nın Ukrayna’ya askeri harekat başlattığını açıklamasının üzerinden 3 gün geçti.

Saldırılar tüm hızıyla sürerken ve Rusya’ya karşı yaptırım paketleri bombardımanı durdurmazken, Poltova ve Mariupol kentlerinin füzelerle vurulduğu bildiriliyor. Odessa ve Kherson kentlerinden de silah sesleri geldiği ifade ediliyor.

Başkent Kiev’de çatışma sürerken Rus birliklerinin Kiev yakınındaki bir hidroelektrik santrali ele geçirdiği ifade edildi.

Melitopol’un Rusya tarafından ele geçirilirken konuya ilişkin Rusya Savunma Bakanlığı “Rus askerleri Melitopol’da denetimi aldı” ifadelerini kullandı.

Kiev Belediye Başkanı’nın açıklamasında 35 kişinin yaralandığı, 2’sinin çocuk olduğu ifade edildi.

Ukrayna’dan yapılan açıklamada Rusya’nın saldırılarında 198 kişi hayatını kaybettiği belirtildi. Saldırıda ölenlerden 3’ünün çocuk olduğu ifade edildi.

Rus askerleri Lviv çevresine ilerlediği ifade edilirken, Lviv Belediye Başkanı “Ukrayna askeri ilk saldırıyı püskürttü” açıklamasında bulundu.

Rusya’dan ise dün Avrupa’dan gelen yaptırımlara yanıt geldi. Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı ve Eski Devlet Başkanı Medvedev “Elçilikleri kapatıp ilişkileri gözden geçirme zamanı” dedi.

Kiev Belediye Başkanı ise sokağa çıkma yasağının 17.00 – 08.00 saatleri arasına çekildiğini belirtti ve “Sokağa çıkma yasağı süresince sokakta olacak tüm siviller, düşmanın sabotaj ve keşif gruplarının üyesi sayılacak. Lütfen duruma anlayışla yaklaşın ve dışarı çıkmayın” açıklamasında bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.