Notre-Dame Katedrali’nde çıkan yangın sonrasında yeni ses sistemi kuruldu

Tarihi 12. yüzyıla dayanan ve Paris’in ünlü sembolik yapılarından biri olan Notre-Dame Katedrali, 2019’da bir yangın sonucu ağır hasar görmüştü. Halihazırda restorasyonudevam eden katedralin 2024’te tekrar açılması planlanıyor.

Yangından kurtarılabilenler ortasında, sanatçı Bill Fontana devreye girene kadar birçok kişinin, sessizliğe mahkûmedilmiş olarak gördüğü, katedralin on çanı da bulunuyor.

“Ruhunu, nefesini veriyor”

The Arka Newspaper ile yaptığı bir röportajda Fontana şöyle söylüyor: “Bu çanların aslında her vakit titreştiği somut birolgu; güya Notre-Dame’ın içinde bir ruh yaşıyor. Titreşimler, çana sesini, ruhunu, nefesini veriyor.”


Sanatçı Bill Fontana


Özel müsaade alındı

Bill Fontana, Fransız yetkililerin verdiği özel müsaadeyle on çanın her birine ivme ölçerler yerleştirerek, çanların Paris’in ortam seslerine karşılık veren titreşimlerini kaydetti ve daha sonra, her zamanki kendine has usulüyle bu sesleri insan kulağının işitebileceği hale getirdi.

Misitk bir ses

Sonuç, neredeyse mistik bir ses oldu. 8 Haziran–2 Temmuz 2022 tarihleri ortasında Fontana, Paris’in mimari ikonlarından biri olan Centre Pompidou’da, yapının direkt Notre-Dame Katedrali’ne bakan terasına kurulan gelişmiş bir hoparlör sistemi aracılığıyla, bu çanların titreşimlerini canlı olarak yayınladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.