Rekor kırdı: Pi sayısının virgülden sonraki 3 bin 600 basamağını ezbere okudu

Hakkâri’nin Yüksekova ilçesinde İsmet Anadolu Lisesi öğrencisi 16 yaşındaki Berat Yakar, Pi sayısının virgülden sonraki 3 bin 600 basamağını ezbere okudu.

11. sınıf öğrencisi Yakar, Ulusal Eğitim Bakanlığı’nca öğrencilere matematik dersini sevdirmek emeliyle başlatılan “Matematik Seferberliği” kapsamında düzenlenen Pi sayısı okuma aktifliğine katıldı.

Pi sayınının virgülden sonraki 3 bin 600 basamağını 26 dakikada okuyan Yakar, okul yönetimcilerinin başvurusu üzerine okula gelen noter huzurunda da birebir başarıyı gösterdi.

‘5 AYDA EZBERLEDİM’

Yakar, matematik öğretmeninin daha evvel de yaptığı müsabakaya katıldığı ve 1500 sayı ezberlediğini anlattı.

Çalışmaya devam ettiğini lisana getiren Yakar, 5 aylık süreçte bu sayısı 3 bin 600’e çıkardığını söyledi.

AA’nın haberine nazaran okul yönetiminin bu mevzuda kendisine yardımcı olduğunu aktaran Yakar, “Ardından noter huzurunda Pi sayısının virgülden sonraki 3 bin 600 sayısını 26 dakikada okudum. Bunun Türkiye rekoru olduğunu düşünüyorum. İmkân verilirse kendi rekorumun üstüne çıkmayı istiyorum. Bir Hintli öğrencinin dünya rekorunu zorlamayı düşünüyorum” dedi.

‘TÜRKİYE REKORUNU KIRDI’

Matematik Öğretmeni Mehmet Çiçekli okulda daha evvel öğrencilere yönelik düzenledikleri aktiflikte 700 sayı ezberleyen Yakar’ın yeteneğini fark ettiklerini belirterek “Berat o yarışımızda birinci oldu. Vakitle da bu yeteneğini geliştirip 3 bin 600 sayısı okuyarak Türkiye rekorunu kazanmış oldu. Öteki öğrencilerimiz ve okulumuz ismine hoş bir muvaffakiyet oldu. Öteki öğrencilerimize de örnek olmasını diliyoruz. Bu üzere etkinliklerimizi de devam ettirmek istiyoruz” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.