Resmi olarak açıklanmıştı! 700 ton piyasaya sürülecek

Geçen hafta Brüksel’de, Hırvatistan’ın 1 Ocak 2023’te AB içinde ortak para euroya geçmesinin resmileşmesi üzerine başşehir Zagreb yakınlarındaki darphanede başlatılan euro madeni para basımı kapsamında merasim düzenlendi.

Törene katılan Başbakan Andrej Plenkovic, madeni para üretiminin euro bölgesine geçişte başlangıç olduğunu tabir ederek, “Hırvatistan Darphanesi 1993’te kuruldu. Kimliğimizin oluşmasında değerli rol oynayan bu kurum, kuruluşunun 30’uncu yılına yaklaştığı şu günlerde euro madeni parasını da üretecek.” dedi.

Ülkesinin 2023’te kıymetli AB ülkeleri ortasına gireceğine işaret eden Plenkovic, çalışmalarına büyük bir özveriyle devam edeceklerini söyledi.

Hırvatistan Merkez Bankası Başkanı Boris Vujcic de darphanenin yıl sonuna kadar 420 milyon adet madeni para basacağını belirterek, “Hedefimiz 3 bin 700 ton madeni parayı piyasaya sürmek.” dedi.

Hırvatistan’da üretilecek madeni paralarda ülke haritası, HR harfleri ve bilim insanı Nikola Tesla gibi figürlerin yer alacağı bildirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.