Rus malları ABD’ye akıyor

Batılı ülkelerin Rusya’ya yönelik yaptırımları yeniden art kapıdan devam ettirdikleri ticaretle deldikleri, bir öteki haberle daha gündeme geldi. Daha evvel Batılı 400 finans kurumunun Rus güç devlerinde yatırımlarını koruduğu ve Fransız TotalEnergies’in Rus jetlerine yakıt sağladığı yayınlanan evraklarla ortaya konmuştu. Son olarak Associated Press, Rusya’ya yaptırımlarda diğer ülkeleri tehdit eden ABD idaresinin, Moskova ile ekonomik işbirliğine devam ettiğini gösterdi.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin akabinde ABD Lideri Joe Biden, Rusya kaynaklı birçok emtiaya yönelik ticari kısıtlamalar uygulanacağını açıklamış; yaptırımlarla Rus başkan Vladimir Putin’e ‘ezici bir darbe’ indirme kelamı vermişti. Associated Press’in haberine nazaran yaptırım listesinde yer alan birçok mal da dahil olmak üzere milyarlarca dolarlık eser; Rus limanlarından ABD’ye hareket etmeyi sürdürüyor. Haberde, işgalin akabinde, ahşap, metal ve kauçuk mallardan oluşan 3 bin 600 sevkiyat gerçekleştirildiği belirtilirken Moskova’nın ABD ile sürdürdüğü ticari ilgilerinden her ay 1 milyar dolardan fazla gelir elde ettiği tabir edildi.

ABD’nin mal tedarik ettiği Rus şirketleri ortasında Ukrayna topraklarında sivilleri de gaye alan Rus savaş uçaklarına metal aksam sağlayan bir şirketin de bulunduğu belirlendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.