Rusya’dan ABD’ye yardım yansısı: Çatışmaları uzatıyor

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı İvan Nachaev, “ABD’nin Ukrayna’ya yardımı çatışmaları uzatıyor” dedi.

ABD’nin Ukrayna’ya 1 milyar dolarlık yardım paketini açıklamasının akabinde Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı İvan Nachaev yeni açıklamalarda bulundu.

ABD YARDIMLARINA DEĞİNDİ

Nachaev, ABD’nin Ukrayna’ya 1 milyar dolarlık yardım paketini eleştirerek, “Geçtiğimiz 8 Ağustos’ta ABD, Ukrayna’ya 1 milyar dolarlık yardım paketini açıkladı. Böylelikle Joe Biden’ın başkanlık periyodunda ABD’nin Ukrayna’ya yaptığı askeri yardımlar 9,8 milyar dolara, 2014 yılından bu yana ise 11,8 milyar dolara yükseldi. Bu türlü bir siyaset tahlile yardımcı olmuyor lakin çatışmaları uzatıyor” diye konuştu.

“MAHKUM TAKASI İÇİN ABD İLE GÖRÜŞÜYORUZ”

ABD ile Rusya ortasında mahkum takası konusunda daha evvel de açıklamalar yapıldığını söyleyen Nachaev, bu bahiste müzakerelerin sürdüğünü aktararak, “Bu mevzu hakkında daha evvel açıklamalar yaptık. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya ve ABD liderlerinin mutabakatları çerçevesinde bu türlü bir görüşmeye hazır olduğumuzu teyit etti. Sayın Putin ve Biden’ın bu mevzuda heyetlere yetki verdiğini de hatırlatmakta yarar var. Bu çerçevede görüşmeler taraflar ortasında sürüyor” sözlerini kullandı.

Görüşmeler sırasında Washington’un mahkumlar üzerinden spekülasyon yapmaması gerektiğini söyleyen Nachaev, “Bize baskı yapmak gayesiyle beyhude teşebbüslerden vazgeçmelerini ve onları bu çalışmalara ağırlaşmaya davet ediyoruz” biçiminde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.