Samsung küresel pazarda güç kaybetmeye devam ediyor

Samsung küresel pazarda güç kaybetmeye devam ediyor

Güney Koreli teknoloji devi tekrardan liderlik koltuğunu ele geçirse de satış bazında önemli bir artış yakalayamadı. Çünkü Huawei haricindeki Çinli şirketler küresel pazarda muazzam bir büyüme yakaladılar.

Başta Xiaomi olmak üzere Oppo, realme ve Vivo gibi isimler hem Asya, hem de Avrupa’da hatırı sayılır bir müşteri kitlesine erişti. Hal böyle olunca, Huawei’nin kaybettiği müşteri kitlesi de bu markalara kaymış oldu.

Peki bu dönemden sonra ne olacak? Açık konuşmak gerekirse Samsung’un işi pek de kolay değil. Türkiye pazarında günden güne kan kaybeden Güney Koreli şirket, küresel pazarda da git gide eski gücünden uzaklaşıyor.

Bu durumu basit bir örnekle somutlaştırmak da mümkün. Uzun bir süredir Hindistan pazarındaki liderliğini kimselere kaptırmayan Güney Koreli şirket, 2020’de iki basamak birden gerilemiş ve Oppo ile Xiaomi’nin arkasında kalmıştı.

Sadece Hindistan değil, Asya’daki pek çok pazar için aynı durum söz konusu. Bakalım Güney Koreli şirketin yetkilileri bu düşüşe dur diyecek yeni bir formül geliştirecek mi? Bunu zamanla göreceğiz.

Author:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir