Senet için e-devlet şifresi isteyene ceza

Adalet Bakanlığı bünyesinde hizmet veren Şahsî Bilgileri Müdafaa Şurası (KVKK), şahsî dataları hedefi dışında kullananlara ceza yağdırıyor.

KVKK, alışveriş merkezi tarafından senetli alışverişler için ilgili bireylerden e-Devlet şifresi, internet sayfasında üyelik oluşturulması için ise T.C. kimlik numarası temin edilmesinin ferdî dataların hukuka ters işlenmesi hatasını oluşturduğuna hükmetti.

E-Devlet şifresi ve T.C. numarasının istendiği ihbarı geldi

Bir alışveriş merkezi tarafından senetli alışverişler için ilgili şahıslardan e-Devlet şifresi, internet sayfasında üyelik oluşturulması için ise T.C. kimlik numarası temin edilmesi suretiyle ferdî dataların hukuka muhalif işlenmesine yönelik ihbar üzerine toplandı.

E-Devlet şifresinin istenmesi kanuna aykırı

Kararda, e-Devlet şifrelerinin istenilmesinin 6698 sayılı Kanuna terslik teşkil ettiği belirtilerek gereğinin yapılmasının talep edildiği hatırlatıldı. İhbar dilekçesinde data sorumlusunun internet sitesinde “Kasaya Git” sekmesi altındaki sayfada “Senetli alışverişte onay sürecinizin muvaffakiyetle tamamlanmasını istiyorsanız aşağıdaki alana e-Devlet şifrenizi giriniz. Siparişi onaylıyorum butonuna basıldığında otomatik olarak doğrulama yapılacaktır.” şeklinde bilgilerin yer aldığı lisana getirildi.

Bilginin talebi kanuna aykırı

İHA’nın haberine nazaran, şura kararında şu sözlere yer verildi: “Veri sorumlusu tarafından senetli alışverişler için ilgili bireylerden e-Devlet şifresinin, internet sayfasında üyelik oluşturulması için de T.C. kimlik numarasının temin edilmesinin mecburî kılınması suretiyle gerçekleştirilen ferdî data sürece faaliyetlerinin Kanun’un 5 inci hususunda yer alan data sürece kurallarından rastgele birine dayanılmaksızın gerçekleştirildiği ortadadır.


Veri sorumlusu hakkında 300 bin lira idari para cezası

Öte yandan data sorumlusunun internet sitesindeki üyelik başvurusu ile ilgili sayfada T.C. kimlik numarası girilmek suretiyle daha evvel internet sayfasına üye olan şahısların şahsî bilgilerinin üçüncü şahıslarca görüntülenebilir olması konusunun bilgi güvenliği açığına işaret ettiği sonucuna varılmıştır. Bu konuların yasaya terslik teşkil etmesi nedeniyle, şahsî dataların işlenmesinde bilgi güvenliğini sağlamaya yönelik gerekli teknik ve idari önlemleri alma yükümlülüğünü yerine getirmeyen data sorumlusu hakkında 300 bin lira idari para cezası uygulanmasına karar verilmiştir.

Bugüne kadar alınan verilen iptal ve imha edilmeli

Veri sorumlusunun, bugüne kadar kelamlı görüşmeler ve/veya internet sitesi aracılığıyla ilgili bireylerden temin ettiği e-Devlet şifrelerini ve T.C. kimlik numaralarını ‘Kişisel Dataların Silinmesi, Yok Edilmesi yahut Anonim Hale Getirilmesi Hakkında Yönetmeliğe’ uygun bir biçimde imha etmesi ve imha süreçlerinin yapıldığını deliller nitelikteki evraklar (log kaydı gibi) ile birlikte Şuraya bilgi vermesi konusunda talimatlandırılmasına hükmedilmiştir.

Güvenlik açığı giderilmeli

Veri sorumlusunun internet sitesinde hesap oluşturma sayfasında sisteme daha evvel üye olmuş bireylerin ferdî bilgilerinin görüntülenmesine sebebiyet veren güvenlik açığının acilen giderilmesi, T.C. kimlik numarası temin edilmeksizin üyelik oluşturulabilmesi ismine sistemin güncellenmesi ile bu süreçlere ait Heyete en geç otuz gün içinde bilgi verilmesi istikametinde data sorumlusunun talimatlandırılmasına karar verilmiştir.

Veriye üçüncü bireyler tarafından erişim sağlanıyor

Öte yandan, kelam konusu güvenlik açığının bilgi sorumlusu nezdindeki şahsî bilgilere hukuka muhalif olarak üçüncü şahıslar tarafından erişim sağlanmasına sebebiyet vermiş olduğu; mevzuya ait olarak resen inceleme başlatılmasına karar verilmiştir.’’

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.