Shakespeare’in oyunlarının toplu olarak basıldığı kitap, 2.5 milyon dolara satıldı

Müzayede meskeni Sotheby’s tarafından kıymetli kitaplar açık arttırmasında, William Shakespeare’in oyunlarının birinci kere toplu olarak basıldığı Birinci Folyo isimli kitap önemli bir koleksiyoncu tarafından satışa sunuldu.

2 milyon 470 bin liraya alıcı buldu

Kitap, bugün 2 milyon 470 bin dolara alıcı buldu.

1623 tarihinde basılan eser, İngiliz edebiyatının en değerli kitabı ve İngiliz lisanının en büyük iki kitabından biri olarak kabul ediliyor.

Bağımsızlık Bildirgesi’nin kopyası 2 milyon 228 bin dolara satıldı

Öte yandan, açık arttırmaya çıkan öteki bedelli evraklar ortasında Bağımsızlık Bildirgesi’nin resmi Massachusetts eyaleti baskısının daha evvel kayıt altına alınmamış bir kopyası ise rekor sayılacak bir fiyat olan 2 milyon 228 bin dolara satıldı.

1788 tarihli evrak ise 3 milyon 75 bin dolardan alıcı buldu

Amerika Birleşik Devletleri Anayasası ve Haklar Bildirgesi’nin Virginia eyaleti tarafından onayladığını gösteren 1788 tarihli pahalı doküman ise Shakepeare’in kitabının fiyatını geçerek 3 milyon 75 bin dolara satıldı.

Onay evrakından dünya üzerinde 3 tane bulunduğu söz edildi.

Açık arttırmada başka satışa çıkan bedelli kitap ve dokümanlar ortasında Charles Darwin’in ‘Türlerin Kökeni’ isimli ünlü kitabının 1859 yılı basımı ve Jane Austen’in Aşk ve Gurur isimli kitabının 1813 basımı da yer aldı.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.