Skinnari: Türkiye ile birlikte büyümek istiyoruz

Finlandiya Kalkınma İşbirliği ve Dış Ticaret Bakanı Ville Skinnari, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hem Türkiye hem de Finlandiya açısından çok değerli bir ziyaret kapsamında Türkiye’de bulunduğunu, farklı kesimlerden Finlandiya’nın önde gelen 20’den fazla şirketiyle bu ziyareti gerçekleştirdiklerini söz etti.

Türkiye’de büyük, başarılı inşaat firmaları olduğunu ve Finlandiya’nın bu alanda inovasyon ve teknolojisinin bulunduğunu aktaran Skinnari, Türkiye ve Finlandiya’nın bu bölgede ve üçüncü pazarlarda ortak projeler yürütebileceğini kaydetti.

Skinnari, Türkiye ve Finlandiya’nın sağlam ve uygun ilgileri olduğunu belirterek, “Türkiye, dokumacılık bölümünde başkan bir ülke. Finlandiya’nın bu alanda büyük inovasyonları var. Uzun vadede Türkiye ve Finlandiya üçüncü pazarlarda birçok ortak teşebbüste bulunabilir.” dedi.

Yatırımda ve yeni iş modellerinde döngüsel iktisadın varlığına işaret eden Skinnari, “Eski üretim modellerinde çok fazla israf oluyor. Yeni üretim modelleri ile bunun önüne geçilebilir. Eski üretim modellerinde üretim için uzak Asya’ya gitmemiz gerekmiyor. Türkiye; yeni üretim modelleriyle, inovasyonlarla bunu gerçekleştirebilir.” tabirlerini kullandı.

“FİNLANDİYA, TÜRKİYE’DE DAHA FAZLA ÜRETİM YAPMAYI PLANLIYOR”

Ville Skinnari, Türkiye’nin tedarik zinciri ve üretim konusunda bölgesinde bir merkez olduğuna işaret ederek, lojistik zincirlerinin dijital platformlarla desteklenerek deniz nakliyatı ve trenlerin kombine hale getirilmesinin tabiatın korunmasına, daha fazla vakit ve para tasarrufuna katkı sağlayacağını kaydetti.

Finlandiya’nın 5G ve yaklaşmakta olan 6G üzerine sıkı çalışmalarını devam ettirdiğini aktaran Skinnari, “İstanbul’da Nokia ile yeni 5G laboratuvarımızı hizmete aldık. Bu kusursuz bir paydaşlık. Neden şahane? Zira startuplar katılacak, gençler katılacak ve farklı endüstriyel alanlarda gereksinim duyulan inovasyonu gerçekleştirecekler.” dedi.

Skinnari, Finlandiya’nın Türkiye’de daha fazla üretim yapmayı planladığını ve ortak teşebbüsler oluşturmak istediğini söz ederek, “Her iki ülke için de istihdam yaratmak ve birlikte büyümek istiyoruz. Türkiye’de irtibat, iktisat, ticaret ve birçok alanda görüşmeler yaptık.” diye konuştu.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.