TRT TÜRK – ‘Gastronomi eğitimleri arttıkça Türk mutfağı dünyada tanındı’

TRT TÜRK - 'Gastronomi eğitimleri arttıkça Türk mutfağı dünyada tanındı'

Türkiye’de 15 yıldır yaşayan ve eşi Türk olan, iki uluslararası otelin Napolili baş aşçısı, Türk mutfağının yurt dışında tanınmasının, ülkede son beş yılda gastronomi eğitimlerinin artması ile başarıya ulaştığını belirtti.

Michelin yıldızlı şeflerle çalışan, 15 yıldır Türkiye’de yaşayan ve eşi Türk olan, iki uluslararası otelin baş aşçısı Napolili Giovanni Terracciano, Türk mutfağının yurt dışında tanınmasının, ülkede son beş yılda gastronomi eğitimlerinin artması ile başarıya ulaştığını belirtti.

İtalyan lezzetlerini tatmak ve öğrenmek isteyenlere workshop yapmak için Ankara’ya gelen Terracciano, İtalyan mutfağını anlattı.

İtalya, Umman, Şanghay, Endonezya, Japonya ve Çin başta olmak üzere, dünyanın pek çok ülkesinde Michelin yıldızlı şeflerle çalışan İtalya Napoli doğumlu Terracciano, İstanbullu olan eşiyle evlendikten sonra bu kente yerleşerek uluslararası mutfakları yeni tatlarla birleştirmeye başladı.

Terracciano, İstanbul’a 2001’de çalışmak için ilk kez geldiğinde ünlü uluslararası mutfaklarda genellikle yabancı şeflerin çalıştığını ve bu durumun zaman içinde kırıldığını anlatarak, “5-6 yıldır üniversitelerde gastronomi eğitimleri veriliyor. Mutfak eğitimlerinin artmasıyla Türkiye’de başarılı Türk şefler yetişti. Eğitimli yeni bir nesil yetişiyor. Türk mutfağı da dünyada bu kadar popüler değildi. Gastronomi eğitimleri arttıkça Türk mutfağı dünyada tanındı.” diye konuştu.

Yurt dışında Türk mutfağından en çok dönerin ve baklavanın sevildiğini dile getiren Napolili şef, “Türk mutfağı çok seviliyor. Önceden kruvasan arardı yabancılar şimdi döner istiyor. Geçenlerde bir haber okudum. İtalyanlar böreğe ilgi göstermeye başlamış, böreği çok seviyorlar.” dedi.

“Analı kızlı” seven İtalyan şef

Terracciano, Türk mutfağının leziz yemeklerinden Adana kebap, künefe, analı kızlı, zeytinyağlı yemekler ve ayvalı tatlıları hem yapmayı hem de yemeyi sevdiğini ifade etti.

İtalya’da, Türkiye’de ve dünyanın pek çok ülkesinde evlerdeki lezzetlerin uluslararası düzeyde tanıtılamamasını, insanların zamanla yarışarak hızlı yaşamasına bağlayan Terracciano şöyle devam etti:

“Artık insanların zamanı yok. Eve yemek siparişi veriyorlar. Pazarlamada en kolay ne pişiyor, hazırlanıyorsa ona göre menü belirleniyor. Ev yemekleri de pazarlamada yer almamış oluyor. Benim annem her perşembe gnocchi (niyokki) yapardı. Artık İtalya’da da anneler her zaman her şeyi yapamıyor. Restoranlarda hazırlanıyor, eve geliyor.”

Türk şefler hızlı, Japonlar sistemli

Pek çok ülkede, her milletten mutfak şefiyle çalıştığını söyleyen Terracciano, Türk mutfak şeflerinin yetenekli ve hızlı, Japon şefleri ise disiplinli ve sistemli olduğunu vurguladı.

İtalyanlarla Türklerin yemek yeme kültürlerinin ve sofraya verdikleri özenin benzediğini vurgulayan Terracciano, İtalyan mutfak kültürünün temelinde göründüğü gibi sadece pizza ve makarnanın yer almadığını belirtti.

AA

Author: Işık Koşan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir