Trump: FBI Mar-A-Lago baskını sırasında 3 pasaportumu çaldı

ABD’nin eski Lideri Donald Trump’ın Florida eyaletinde Palm Beach’de bulunan Mar-A-Lago tatil köyündeki malikanesine 9 Ağustos’ta Federal Soruşturma Ofisi (FBI) tarafından baskın yapılmıştı.

Trump, toplumsal medya platformu Truth Social üzerinden yaptığı açıklamada, FBI’ın baskın sırasında pasaportlarını aldığını argüman ederek, “Mar-a-Lago’daki FBI baskını sırasında başka her şeyle birlikte 3 pasaportumu (birinin müddeti dolmuş) çaldılar. Bu, siyasi bir rakibe ülkemizde daha evvel görülmemiş seviyede bir hücumdur. Üçüncü dünya ülkesi!” dedi.

Trump’ın konutunda çok sayıda “gizli belge” bulunmuştu

Trump’ın Florida’daki malikanesinde yapılan aramada kimileri çok kapalı olarak etiketlenen 20 kutudan fazla eşya bulunmuştu. FBI casusları, kimileri çok zımnî olarak işaretlenen toplamda 11 set kapalı doküman ele geçirmenin yanı sıra birtakım öğelerin savunma bilgileriyle ilgili olduğunu ortaya koymuştu.

Kaynaklara nazaran, 11 farklı bâtın evrak setinden 4’ünün çok saklı olarak, 3’ünün bilinmeyen olarak işaretlendiği belirtilmişti. Trump, Casusluk Maddesi’ni ihlal etmiş olabileceği, adaletin engellenmesi ve federal hükümet kayıtlarının yok edilmesiyle ilgili ek tüzükler için cezai soruşturma altına alınmıştı. Trump’ın mülkünden elde edilen dokümanlar ortasında bir dizi fotoğraf, el yazısıyla yazılmış not ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmnuel Macron ile ilgili gereçlerin de yer aldığı belirtilmişti.

KAYNAK: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.