Tunus İçişleri Bakanlığı eski Başbakan Cibali’nin eşinin gözaltına alındığını duyurdu

Cibali’nin, resmi Facebook sayfasından yapılan açıklamada, “Güvenlik güçleri, Cibali’nin eşinin sahibi olduğu bir atölyeye baskın düzenleyerek, onu kaçırdı ve yasa dışı bir biçimde gözaltına aldı.” sözlerine yer verildi.

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise “Suse kentinin Akude bölgesindeki atölyelerin birinde bir küme yabancı personelin kuşkulu hareketleri gözlemlendikten sonra, Ulusal Güvenlik üniteleri, kapsamlı bir saha araştırması gerçekleştirdi” denildi.

Suse 2. Asliye Hukuk Mahkemesi Savcılığı ile koordineli bir biçimde çalışmaların akabinde, kelam konusu atölyeye baskın düzenlendiği belirtilen açıklamada, atölyenin eski liderlerden birinin eşine ilişkin olduğunun ortaya çıktığı tabir edildi.

Açıklamada, atölyede yapılan aramada tehlikeli unsurlar listesinde bulunan “asetil” unsurunu içeren 3 şişenin bulunduğu ileri sürülerek, Cumhuriyet Savcılığı kararıyla atölyeye kilit vurulduğu ve Hammadi’nin eşinin gözaltına alındığı aktarıldı.

Açıklamada ayrıyeten eski Başbakan Hammadi el-Cibali’nin de gözaltına alınan ve emniyet ünitesinde olan eşinin yanında durmak istemesinin ısrarı üzerine, kendisine emniyet ünitesinin karargahını terk etmesinin tavsiye edildiği aktarıldı.

Öte yandan birtakım mahallî kaynakların eski Başbakan Cibali’nin de gözaltına alınanlar ortasında olduğu savı üzerine Nahda Hareketi yazılı açıklama yayımladı.

Açıklamada, Nahda yetkililerinden biri olan Cibali’nin derhal hür bırakılması davetinde bulunularak, yetkililerin Cibali’nin güvenliğinden büsbütün sorumlu olduğu kaydedildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.