Türk musikisinin ustaları anıldı

Kültür Kurulu Derneği, müzik dünyamızın dört büyük sanatkarı Yesâri Asım Arsoy, Münir Nureddin Selçuk, Alâeddin Yavaşça ve Bekir Sıdkı Sezgin’i andı. ‘Ses Dünyamızın Dört Büyük Köprüsünü Anarken’ başlık aktiflik, İstanbul Ticaret Odası Fuaye Salonu’nda gerçekleşti.

Aktifliğin açılışında konuşan Kültür Kurulu Derneği Lideri Dr. Metin Eriş, dört büyük ustanın Türk müziğinin unutulmayacak temellerinin sahibi olduklarını belirterek, şunları kaydetti: Günümüzdeki yeni kuşakların tanımadığı gramafon ve taş plak devrinden bugüne gelirken birinci ve çocukluk yıllarımın tanışıklığı olan Münir Nurettin Selçuk ile Safiye Ayla’nın kulaklarıma yansıyan seslerini hatırlarken benim için ne bahtiyarlıktır ki bu her iki isme de ödül veren iki STK’nın idaresinde bulunmuş olmak ne büyük şansımdır. Tıpkı Yaseri A. Arsoy ile Alaaddin Yavaşça hocaya unutulmayacaklarını yansıtan ödüllendirme de olduğu üzere.” Dr. Eriş, konuşmasında programı düzenleyen Mehmet Güntekin’e teşekkür etti.

Aktiflikte, Güntekin’in moderatörlüğünü üstlendiği bir de panel gerçekleşti. Panelde dinleyicilere Fatih Salgar Yesâri Asım Arsoy’u, Hüseyin Kıyak Münir Nurettin Selçuk’u, Mehmet Güntekin Alâeddin Yavaşça’yı, İncilâ Bertuğ ise Bekir Sıdkı Sezgin’i talebelik periyotlarındaki anıları eşliğinde anlattı.

Program, kanunda İsmail Karaşin’in, kemençede Ecem Aytekin’in, tamburda Emrah Kocaman’ın yer aldığı, Elif Ahıs Yunusoğlu’nun yönettiği Üniversite Korosu’nun usta isimlerden ikişer eser icra etmesiyle son buldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.