Türkiye Siyaset Paneli Haziran 2022 raporu açıklandı: AKP’nin oyu yüzde 30’un altına düştü

Yöneylem Toplumsal Araştırmalar Merkezi, Türkiye Siyaset Paneli Haziran 2022 raporunun sonuçlarını açıkladı. Araştırma kapsamında 27 vilayette 2 bin 700 kişi ile görüşüldü. Araştırmada iştirakçilere, “Bu pazar milletvekilliği seçimi olsa hangi partiye oy verirsiniz” sorusu yöneltildi. İştirakçilerin yüzde 29.8’i bu soruya AKP, yüzde 29.5’i CHP, yüzde 10.3’ü HDP, yüzde 6.9’u MHP, yüzde 13.2’si DÜZGÜN Parti, yüzde 2.3’ü DEVA Partisi, yüzde 2.3’ü Yine Refah Partisi, yüzde 1.8’i Zafer Partisi, yüzde 1’i Saadet Partisi, yüzde 0.8’i TİP, yüzde 0.2’si Gelecek Partisi karşılığını verdi. Öbür partilere oy vereceğini söyleyenlerin oranı ise 1.9 oldu.

Katılımcılara “Önümüzdeki cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olması durumunda Recep Tayyip Erdoğan’a oy verir misiniz?” diye de soruldu. Yüzde 55.6’sı bu soruya “Asla oy vermem” cevabını verdi. Yüzde 31.9’u “Kesinlikle oy veririm”, yüzde 10.4’ü “Oy verebilirim de vermeyebilirim de”, yüzde 2.1’i ise “Oy kullanmam” karşılığını verdi.

Ankette “Önümüzdeki pazar cumhurbaşkanlığı seçimleri yapılacak olsa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a mı, muhalefet adayına mı oy verirsiniz?” sorusu da yöneltildi. İştirakçilerin yüzde 52.5’i “muhalefet adayı” karşılığını verdi.

Ankette “Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tipe kalırsa oyunuzu kime verirsiniz” sorusu da yer aldı. İştirakçilerin yüzde 43.5’i CHP önderi Kemal Kılıçdaroğlu’na oy vereceğini belirtirken yüzde 35.1’i ise Erdoğan’a oy vereceğini söyledi. İştirakçilerin yüzde 49.4’ü Erdoğan ve İBB Lideri Ekrem İmamoğlu’nun ikinci çeşide kalması durumunda İmamoğlu’na oy vereceğini, yüzde 34.5’i ise Erdoğan’a oy vereceğini söyledi. Ankette “Kasımda erken seçim olmasını ister misiniz” sorusu da yer aldı. Yüzde 62’si bu soruya “Evet” karşılığını verdi.

“SADIK SEÇMENLERİNİ KAYBEDİYORLAR”

Yöneylem Araştırma Genel Koordinatörü Derya Kömürcü anket sonuçlarını Cumhuriyet’e kıymetlendirdi. Kömürcü, AKP’nin sadık seçmenini de kaybetmeye başladığını söyleyerek, “AKP’nin oy oranında gözlemlediğimiz gerileme, seçmenin anlık reaksiyonundan çok uzun sürece yayılan, küçük lakin istikrarlı kayıplar sonucunda gerçekleşen bir gerileme. Hasebiyle geri döndürülmesi daha güç bir gerileme. AKP’nin oy oranının yüzde 30’un altına düşmesiyle birlikte yeni bir sürecin başlayıp başlamadığını gözlemlemeye çalışıyoruz. AKP artık çekirdek ve sadık seçmeninin de bir kısmını kaybetmeye başlıyor” diye konuştu.

Kömürcü, erken seçim isteyenlerin oranının da arttığına dikkat çekerek, “Bugün Türkiye parlamenter sistemle yönetiliyor olsa erken seçim kaçınılmaz olurdu. Lakin Cumhurbaşkanı Erdoğan kaybedeceği bir seçimi erkene almamak, bir gün daha fazla iktidarda kalmak için elinden geleni yapıyor ve durumun biraz daha uygunlaşmasını umut ediyor. Buna rağmen son üç ayda erken seçim isteyenlerin oranındaki dokuz puanlık artış, tabanda önemli bir baskının oluşmaya başladığını da gösteriyor” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.